Eesti Energia otsustas Viiratsis sõnnikust energiat toota

Täna kirjutasid Eesti Energia, Ragn-Sellsi
ja Ekseko esindajad alla koostöölepingule, mille eesmärgiks on Viljandimaale
Viiratsi valda ühisettevõtte loomine biojäätmete ja sea vedelsõnniku baasil
energia ja väetise tootmiseks.

Jaama plaanitav elektriline võimsus on 1,7 MW ja soojuslik võimsus 1,9 MW. Tekkivat soojust hakatakse kasutama biogaasi tootmiseks ning seafarmi kütmiseks. Ehitustööd on esialgse kava järgi plaanis alustada pärast kõikide vajalike uuringute läbiviimist ja investeerimisotsust orienteeruvalt 2008. aastal, teatas Eesti Energia.

"Eesti Energia ja Ekseko on Viiratsisse võimaliku elektri ja soojuse tootmise jaama rajamise võimalusi uurinud juba 2004. aastast," rääkis projekti taustast Eesti Energia taastuvenergia ja koostootmise valdkonnajuht Toomas Niinemäe. Projektile andsid uue tõuke hiljutised elektrituruseaduse muudatused, mis parandavad projekti majandusnäitajaid.

Niinemäe lisas, et koostootmine on kõigist energia tootmise viisidest kahtlemata kõige efektiivsem, kuna rakenduse leiab samast kogusest kütusest saadud elekter ja soojus.

Ekseko arendusdirektor Andres Veide sõnul on eesmärk mitte utiliseerida jäätmeid, vaid neid ümber töödelda energiaks ja väetiseks ning sellest kasu saada. Nii peaks edaspidi vähenema ka ebameeldiv lõhn sõnnikulaotusperioodil ja põllumehed saavad kvaliteetsema väetise.

"Alates 2010. aastast tuleb Eestis hakata vähendama biojäätmete sisaldust ladestatavates jäätmetes," sõnas Ragn-Sellsi juhatuse liige Rein Leipalu. Tema sõnul annab osalus biogaasi generaatori rajamise projektis Ragn-Sellsile lisavõimalused biojäätmete nõuetekohaseks käitlemiseks.

Osale arutelus

  • Agnes Ojala

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Tööstusuudiseid sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Statistika

Valdkonna töökuulutused

TECH SYSTEMS otsib PROJEKTEERIJA-KONSTRUKTORIT

Tech Systems OÜ

28. veebruar 2019

KLINKMANN EESTI AS otsib MÜÜGIJUHTI

Klinkmann Eesti AS

26. veebruar 2019

RECTICEL otsib QHSE INSENERI

Tammiste Personalibüroo OÜ

21. veebruar 2019

Teabevara