Autor: SW Energia • 8. märts 2022

Gaasikatlamaja õlikatlamajaks – just nüüd on õige aeg!

Tarbijad on siiani eelistanud põlevkiviõlile maagaasi kuna on loodud kuvand, et gaas on keskkonnasõbralik ja murevaba kütus. Mõlemad on tegelikult fossiilsed kütused ja muude võrdsete tingimuste puhul võiks meie kohalik tarbija valida siiski Eestile soodsama kütuse ehk põlevkiviõli.

Eesti vaates on oluline ka see, et õli toodetakse Eestis kohapeal. Samas gaasi müügist saadav tulu liigub üle piiri idanaabrile.

Gaasi ja põlevkiviõli hinnad soojatootmises olid tavaolukorras väga pikka aega võrreldavad. Sügisel 2021.a. kallines gaasi MWh hind mõne kuuga 4-5 korda. Alates oktoobrist on olnud gaas põlevkiviõliga võrreldes üle kahe korra kallim. Kõikumised ühe kuu lõikes olid ligi 40 €/MWh ja tekkis lootus, et hind kohe-kohe normaliseerub kuid järgmisel kuul läks olukord veel hullemaks.

Kui võrrelda gaasi- ja õlikatlamaja, siis erinevusi on vähem kui arvata võiks. Gaasi katlamajas põlevkiviõlile üleminekus on tavaliselt vaja lisaks ainult õlimahutit, õlipõletit ja nendevahelist torustikku. Muus osas jääb katlamajas kõik täpselt samaks.

Põlevkiviõli tarnitakse mahutisse autotsisterniga ja pumpamise ajal mahtis olevad gaasid pumbatakse tsisterni tagasi. Seega kõige suurem hirm (ebameeldiv lõhn) ei ole teema. Põlevkiviõli tarnitakse koos põletamise garantiiga. Ehk põleti tööd jälgib automaatika ja häire korral on valves olev operaator 24/7 kohal ning likvideerib kõik avariid. Kui töötunnid on täis siis hooldatakse korraliselt põleti ja katel. Ehk koos õliga käib kaasas ka katlamaja hooldus.

Seadmeid ei ole vaja isegi omada. Neid on võimalik (veel) rentida. Me ei tea kui kaua õli ja gaasi hinnavahe selliseks jääb, kuid peale mahuti ja põleti vahetust jääb tulevikus mõlema kütuse kasutamise võimalus. Ehk varustuskindlus paraneb ja suureneb.

Kuna Euroopa gaasimahutid on täna praktiliselt tühjad ja ei ole teada, kui pikalt varusid jagub, siis Eesti kolm põlevkiviõlitehast töötavad plaanipäraselt ja Eesti oma tarbimine on olnud alla 10% kogu mahust.

SW Energia OÜ pakub lahendust alates mahutite ja põletite rendist kuni kütuse tarne ja katlamajade hoolduseni. Kõik asjad ühest kohast.

Küsi lisa telefonil 5668 6539 või kirjuta [email protected]

Vaata ka swenergia.ee

Toostusuudised.ee toetajad:
Liitu Tööstusuudiste uudiskirjaga!
Harro PuusildTööstusuudised.ee juhtTel: 519 355 24
Toomas KeltTööstusuudiste toimetajaTel: 50 72 816
Anu SoometsSündmuste programmijuht Tel: 5164397
Rain JüristoReklaamimüügi projektijuhtTel: 6670 077