25. august 2015
Jaga lugu:

CM: Tark maja - ole ise oma kodu boss!

Targa maja põhiline ülesanne on tagada inimese heaolu ning kulude kokkuhoid.

Tänapäeval on põhiliseks probleemiks üleköetud hooned– raisatakse asjatult energiat ja vähendades samal ajal inimese heaolu. Enamik eluruume köetakse 23 kraadini, mida usin kütte- ja ventilatsioonisüsteemi automaatika suure täpsusega muutumatuna hoiab. Nii on see sinu kodu kõikides tubades, tööl ja paljudes muudes keskkondades. Kuigi selline elukeskkond võib tunduda väga mugav, on tegelikult „termoses elamine“ tõsine terviserisk.

Inimene on loodud elama muutuvas keskkonnas ja ta ei ole tegelikult võimeline kunagi täielikult kohanema pidevalt ühel temperatuuril elamisega. Selline eluviis vähendab inimese mugavustsooni, muutes seda üha väiksemaks, kuni see kaob lõpuks sootuks ning inimesel on külm või palav ka ideaalse temperatuuri juures aga mugav pole kuskil. Ühtlases temperatuuris elamine mõjub laastavalt immuunsüsteemile. Tulemuseks on sagedased viirushaigused, allergiad ja kordades suurem risk haigestuda autoimmuunhaigustesse.

Temperatuuride vaheldumine teeb õnnelikuksVähem oluline ei ole ka see, et ühtlasel temperatuuril elamine vähendab õnnehormooniks nimetatava serotoniin tootmist organismis. Serotoniini vähesus muudab inimese pahuraks, stressile vastuvõtlikuks, mis pikaajalise talumise järel võib viia depressiooni väljakujunemiseni. Inimorganism reageerib temperatuurimuutustele iga kord, kohandades end uue olukorraga ning tootes kohanemise lisaproduktina õnnehormooni. Seetõttu on temperatuuride muutumine ja kõikumine inimorganismile kasulik.

Ideaalne kodukeskkond väldib termoses elamise efekti ja tagab tegeliku, inimesele kasuliku heaolu. Õige on nutika maja lahendusi kasutades reguleerida kodu ruumid erinevatele temperatuuridele. Kodu süda ehk koht, kus inimesed kokku saavad ja suurema osa aega veedavad, peaks olema kõige mugavam – keskmise temperatuuriga 23 kraadi. Kõik teised toad, nagu magamistuba, lastetuba, töötuba võiksid olla oluliselt jahedamad (20 kraadi). Koridorid, panipaigad ja garaaž võiksid olla köetud nii, et sealne temperatuur väldiks vaid külmumist ja liigniiskuse teket, sest paljud ruumid rohkem kütmist ei vajagi. Kui nendes ruumides tuleb lühiajaliselt viibida ka tubases riietuses, ei ole selles midagi halba. Esmalt võib osadele veidi jahedama temperatuuriga tuba ebamugav tunduda, kuid inimene harjub kiiresti ning tunneb end juba mõne aja pärast tunduvalt paremini kui pidevalt termostemperatuuril elades.

Kuni kolm korda väiksem küttekulu

Kindlasti ei ole mõistlik kodu kütta siis, kui seal kedagi ei ole – küll aga peab temperatuur hubasel tasemel olema ajaks, mil taas koju naastakse. Pikemal kodust eemal viibimisel on mõistlik hoida ruumides vaid külmumist ja liigniiskuse tekkimist vältivat temperatuuri. Nii nagu öösel pole mõtet kütta teisi ruume kui magamistuba, pole ka päeval mõtet magamistubades kõrget temperatuuri hoida. Seda kõike suudab tagada moodne targa maja lahendus, andes energia kokkuhoidu talvisel perioodil iga kraadi kohta 5-7%. Nendest põhimõtetest kinni pidamine koos moodsa kütte- ja ventilatsioonisüsteemiga vähendab küttekulusid kuni kolm korda, parandades inimese tervist ja heaolu.

Kütte ja ventilatsioonilahenduse kõrval ei maksa alahinnata valgustuse mõju inimese heaolule ja silmade tervisele. Tihemini esineb ruumide alavalgustamist. Arvestades, et moodne valgusallikas on tänapäeval LED-valgusti, mille kasutegur on suur, jääb valgustusega koonerdamisest saadav energiasääst äärmiselt väikseks. Pimedad talved omavad inimesele olulist psühholoogilist mõju, mida aga hea valgusega annab oluliselt vähendada.

Maksimaalne mugavus on tagatud, kui majas asuv valgustus on jagatud lülitite kaupa tsoonideks ning esikus ja magamistoas asub lüliti, mis kustutab korraga kogu maja valgustuse. Kodust lahkumisel on võimalik käivitada lülitist funktsioon, mis juhib valgustust nii, et jääb mulje nagu keegi oleks kodus, hoides tõhusalt eemal vargaid.

Kes on boss sinu kodus?

Esmapilgul võib tunduda ahvatlev, et kõik sinu kodus toimub automaatselt ilma inimese sekkumiseta, kuid tegelikult on selline süsteem boss sinu kodus, kes dikteerib, mis toimuvat. Kuna enamik inimesi eelistab siiski ise oma kodus boss olla, tasub valida süsteem, mis lubab tal end ümber reguleerida ja soovi korral otsuseid langetada. Selline süsteem võib veidi kallimaks osutuda, kuid sel juhul on kindel, et majas ülemuse kombel käitumise asemel on seal nutikas ja abivalmis teener.

Ektaco pakub Schneider Electricu hooneautomaatika süsteeme nõudlikele koduomanikele, kes hindavad heaolu, tervist ja energiasäästu ega pelga proovida uusi ja innovaatilisi lahendusi.

Enne targa maja lahenduse tellimist tee vajalik eeltöö:

- Pea nõu erinevate spetsialistidega- Määratle funktsioonid, mis on tõesti vajalikud- Vali piisavate reguleerimisvõimalustega süsteem, mille seadistamisest sinu teadmised üle käivad- Vali süsteemi soetamiseks koostööpartner, kes on tegutsenud aastakümneid ja tunneb tänapäevaseid seadmeid, mille kvaliteet on kontrollitud

Tark maja saab lahendada palju ülesandeid nagu

- Videovalve- ja tulehäiresüsteem- Fonolukusüsteem- Arvestite kauglugemissüsteem- Sauna kerise juhtimine- Kardinate juhtimine jpm.

Valige neid funktsioone, mida tõesti vajate.

Vaata lisaks:

https://ecobuilding.schneider-electric.com/home

http://www.ektaco.ee/

 

Content Marketing (CM) ehk sisuturundus on moodne trend kogu maailmas, mille läbi ettevõtted tutvustavad oma parimaid kogemusi, tooteid ja teenuseid. CM artikkel lähtub alati artikli eest tasunud kliendi huvidest ning seal sisalduva info tõesuse eest vastutab klient.

Autor: Toostusuudised. ee

TÖÖSTUSUUDISTE UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad tööstusuudised igal nädalal enda postkasti.

Tööstusuudised.ee toetajad:

Enimloetud
Harro Puusild
Harro PuusildTööstusuudised.ee juhtTel: 519 355 24harro@toostusuudised.ee
Roberta Lupp
Roberta LuppTööstusuudised.ee sündmusedTel: 5331 0510roberta.lupp@aripaev.ee
Rain Jüristo
Rain JüristoReklaamimüügi projektijuhtTel: 6670 077Rain.jyristo@aripaev.ee

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt