Ragn-Sells loodab põlevkivituha töötlemise demotehase avada aasta pärast
Ragn-Sells lõpetas rahvusvaheliste tehnoloogiahangete esimese faasi, mis on oluline samm selleks, et avada aasta pärast Narvas demotehas, kus hakatakse põlevkivituhast tootma kaltsiumkarbonaati.
Ragn-Sells Eesti juhatuse liige Alar Saluste on demotehase projekti vedanud juba viis aastat.
Foto: Johanna Adojaan
Ragn-Sells on 2019. aastast koostöös Eesti teadlastega arendanud tehnoloogiat, tänu millele saab kaltsiumi- ja ränirikkaid tööstusjäätmeid kasutada uute ja väärtuslike toorainete tootmiseks. Koostöös Tartu Ülikooli ja TalTechi teadlastega on ühe võimalusena uuritud kaltsiumkarbonaadi tootmist põlevkivituhast, mida on Ida-Virumaale elektritootmise jäägina mägedesse kogunenud ligi 600 miljonit tonni.
Oleme Euroopas justkui seisma jäänud ja meile paistab, et oleme rikkad ja edukad, sõnas R-S Osa Service´i juhatuse liige Alar Saluste hiljuti toimunud Äripäeva ja Tööstusuudiste loodusressursside aastakonverentsil.
Ragn Sellsi tütarettevõte R-S OSA Service OÜ rajab Ida-Virumaale demotehase, et piloteerida põlevkivituha väärindamise tehnoloogiat, et toota kaltsiumkarbonaati ja erinevaid tooraineid. Koguinvesteering on 10,3 miljonit eurot ning 2,6 miljonit sellest moodustab õiglase ülemineku fondi toetus.
Ragn-Sellsi põlevkivituha väärindamise projekti tootmisjuhina alustas tööd Taavi Toom, kelle juhtimisel hakatakse Narva kerkivas tehases tootma peamiselt keemiatööstustele kaltsiumkarbonaati.
Samal ajal kui Eesti riik alustas fosforiidi testpuurimistega Lääne-Virumaal, sai Eestiski tegutsev keskkonnaettevõte Ragn-Sells loa ehitada Saksamaale tehas, kus hakatakse fosforit välja võtma reoveesetetest.
Eesti ettevõtjad otsivad kasvu välisturgudelt, ent samal ajal näitab Euroopas ettevõtete pankrotistatistika kasvutrendi. Ekspordiriskid ei ole enam nišiteema – see on kasvu takistav reaalsus, millega peab arvestama iga juht, kelle kliendid ja kasvuambitsioonid asuvad piiri taga.