Roheenergeetika ettevõtjad tahaksid ekspordi edendamiseks riigilt rohkem tuge
Eesti Rohetehnoloogia Liidu ja EIS-i korraldatud esimedel roheenergeetika ettevõtete ekspordivajaduste kaardistusel tehti ettepanek füüsilise demokeskuse rajamiseks.
Enefit Green tuulepark ja päikesepark Pakri poolsaarel.
Foto: Andras Kralla
Kaardistuse käigus tuvastati neli suurimat eksporti takistavat asjaolu, millele hakati grupiaruteludes lahendusi otsima. Peamiste takistustena toodi välja sertifitseerimisprotsessi keerukust ja kulukust, piloteerimisvõimaluste vähesust kohalikul tasandil, vajaliku kontaktvõrgustiku puudumist ja ebaselgust sihtturu regulatsioonides.
Süva- ja rohetehnoloogiate arendamisele annavad Euroopas hoogu järjest karmimad regulatsioonid ning inimeste ootused keskkonnasäästlike ja innovaatiliste tehnoloogiate kiiremaks kasutuselevõtuks.
Järgmisel nädalal, 13.-17. novembril toimub Tallinnas Eesti ajaloo suurim rohetehnoloogiate näitus NEXPO Tallinn. Tutvuda saab ka mitmete Eesti tööstustehnoloogia tulevikusuundumustega.
Tootmisettevõtte jaoks ei ole aur eesmärk omaette. Oluline on, et tootmine toimiks plaanipäraselt, kulud püsiksid kontrolli all ja tehniline lahendus ei seoks ettevõtet liigselt ühe kütuse või tarnesuunaga. Viimaste aastate energiakriisid ja hinnatõusud on näidanud, kui kiiresti võib seni sobiv lahendus muutuda liiga kalliks, jäigaks või lihtsalt liiga riskantseks.