Soome tuumareaktor Olkiluoto 3, mis esialgsete plaanide järgi pidi käivituma 2009. aastal, hakkab lõpuks elektrit tootma järgmise aasta jaanuaris.

- Pilt Olkiluoto 3 ehituse ajast.
- Foto: Reuters/Scanpix
Soome rahvusringhääling Yle kirjutab, et reaktor on plaanis tööle panna jaanuaris ja elektrit hakkaks see võrku andma veebruaris, täisvõimsusel tootmine algaks juunis.
Nii peaks see minema vähemalt praeguste teadmiste järgi ja energiafirma Teollisuuden Voima ehk TVO kommunikatsioonijuhi Juha Poikola sõnul nii ka väga tõenäoliselt juhtub. Väljaanne lisab, et kuna tuumareaktori käikuandmine on juba nii palju kordi hilinenud, siis ei julge ükski projektis osaleja midagi sajaprotsendiliselt lubada.
12,5 aastat hilinenud reaktori hind on vahepeal kerkinud 11 miljardile eurole, mida on 8 miljardi võrra algul plaanitust enam, kirjutab Yle. Sellest poole on maksnud TVO ja ülejäänu on Prantsuse Areva ja Saksa Siemensi kahjum. Kui need kaks ei saa tuumajaama ka veebruari lõpuks valmis, tuleb neil viivituse eest lisatrahve maksta.
Artikkel jätkub pärast reklaami
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Tänapäeva globaalses majanduses on juurdepääs taskukohasele ja usaldusväärsele elektrile muutumas otsustavaks konkurentsiteguriks. Eesti on Euroopa kontekstis heas positsioonis, kuid Schneider Electricu Põhjamaade ja Balti riikide piirkonna juhi Petr Hermanni sõnul sõltub edasine areng elektrifitseerimise kiirendamisest, võrguinfrastruktuuri tugevdamisest ja energiatõhususe parandamisest. Kuigi olulised sammud on juba astutud, „pole kõik veel tehtud,“ rõhutab ta, viidates vajadusele kiiremate investeeringute ja süsteemi ümberkujundamise järele.