Puitmajategijad löögi all

Sven Mats
Sven Mats

Puitmajatootjate karmimaks läinud elu Norras ja Rootsis sunnib neid vee peal püsimiseks teisiti käituma, nad võitlevad nii palgaralli kui ka varasemast räpasema äriga.

"Eksportturgude äri on muutunud," tõdes puitmajaliidu juht Lauri Kivil.

"Arvan, et küsimärke on mitmel ettevõttel. Aeg näitab, kas neid ettevõtteid tuleb veel," lisas Kivil, viidates Valgamaa puitmajatootjale Ritsu, millele üritab uut tugevamat hoogu anda saneerimine. Värske näide tuleb veel Põlvamaalt, kus käsitööpalkmajade tootjad Hobbiton ja Saulerman ühinesid, sest peab kohanema kiire palgatõusu, puidu kallinemise ja inflatsiooniga.

Löögi all

Nendel, kes ajavad asju lõpp- ja erakliendiga, on aga raske kasvavas konkurentsis elus püsida. Jutt käib keskmisest elementmajatootjast, kelle käive jääb vahemikku 1,5 kuni 6 miljonit eurot. Kuna nende konkurendid Leedus, Lätis ja Poolas suudavad maksta tunduvalt madalamat palka, paneb see Eesti ettevõtjad tugevalt löögi alla. Puitmajade ehitajaid on Kivili andmetel Eestis 250 ringis, neist umbes 150 paneb püsti elementmaju.

Element- ja moodulmajade ehitaja Matek juht Sven Mats nentis, et äri on viimaste aastatega teise näo saanud. "Rapsime. Äri ongi keeruline ja suhteliselt karm. Olukord muutub kogu aeg. Oleme kommunikeerinud, et meie sektoril läheb hästi, ja lähebki, aga selle taga on päris räige töö."

Mats ennustab, et tänavu on esimene aasta, kus puitmajasektori kasvust suur osa tuleb Eestist. Kasv võib tema hinnangul jääda vahemikku 10-15%.

Loe pikemalt Äripäevast

Osale arutelus

  • Marge Väikenurm, Äripäev

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Tööstusuudiseid sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Statistika

Valdkonna töökuulutused

TECH SYSTEMS otsib PROJEKTEERIJA-KONSTRUKTORIT

Tech Systems OÜ

28. veebruar 2019

KLINKMANN EESTI AS otsib MÜÜGIJUHTI

Klinkmann Eesti AS

26. veebruar 2019

Teabevara