Alkoholiaktsiiside langetamise mõju alkoholi tarbimisele ja seonduvatele kahjudele võib olla kordades suurem piirikaubandusvoogude muutmise kasust, selgub Soome ja Rootsi alkoholipoliitika võrdlusest.

- Alkoholiaktsiisi langetamisega ei tasu Soome eksperdi sõnul kiirustada.
- Foto: Raul Mee
Soome hirm Eesti piirikaubanduse suhtes tõi kaasa suure alkoholiaktsiisi langetamise, millega kaasnes hüppeline tarbimise ja ka surmade tõus, hoiatas Soome tervisearengu instituudi professor Pia Mäkela konjunktuuriinstituudi alkoholiuuringu tutvustusel. Rootsi otsus sarnastes tingimustes aktsiisid muutmata jätta ei põhjustanud aga ei tarbimise ega kaasnevate kahjude kasvu.
Peamine ebasümmeetrilisus aktsiiside ja piirikaubanduse suhetes seisneb Mäkela sõnul geograafias. Aktsiiside langetamine tõstab alkoholi tarbimist kõikjal riigis, sellal kui piirikaubandus puudutab konkreetsemalt üht piirkonda, lisas ta mööndes, et kõik riigid on erinevad ja ka situatsioonid neis erinevad.
Mäkelale sekundeerinud konjunktuuriinstituudi peadirektor Marje Josing märkis samas, et kui Soome ja Eesti vahelise alkoholiturismi taga tasub otsida lihtsalt suurest elatustaseme erinevusest tingitud hinnavahet, siis Lätiga, mille käekäik Eestile sarnasem, oleme piirikaubanduse tekitanud lihtsalt aktsiisipoliitikaga ülepingutamisega.
Autor: Äripäev.ee
Seotud lood
Tööstusettevõtte tööprotsesside edukus algab töökindlatest ja vastupidavatest seadmetest. Lahendused, mis taluvad äärmuslikke töötingimusi ning toetavad kiiret ja täpset andmetöötlust, muudavad igapäevaprotsessid sujuvamaks ja efektiivsemaks. Tööstusseadmed aitavad vähendada seisakuid, tõsta tootlikkust ja kindlustada tööprotsesside sujuvuse ka karmides oludes ‒ olgu tegemist laohalduse, tootmise, toodete etiketeerimise või andmesisestuse ja -vahetusega.