Autor: Tööstusuudised.ee • 8. märts 2018

ABB toetas energeetikute tarkvõrgu laborit uue stendiga

ABB
Autor: Raul Mee

TTÜ elektroenergeetika ja mehhatroonika instituudis avati ABB toel elektri tarkvõrgu stend, mille abil saab õppida ning teha teaduskatseid energiatarbimise juhtimisest.

Instituudi vanemteaduri Argo Rosina sõnul muutub taastuvenergia osakaalu kasvades elektrivõrkude tasakaalustamine järjest tähtsamaks. "Tarbimise juhtimise lahendused ja võrkude laiaulatuslik digitaliseerimine on elektri tarkvõrkudes taastuvenergiaallikate ja koormuste tasakaalustamise oluliseks eelduseks.  See on ka põhjus, miks teema on aktuaalne ja vajadus stendi järele on suur,“ ütles Rosin. 

Õppetöös saab uut stendi kasutada  SCADA-tarkvarade ja automaatikalahenduste projekteerimise ja programmeerimise õppimiseks. Teadlased saavad aga katsetada erinevaid häireolukordasid ja sellest tulenevaid võrgu osade või koormuste ümberlülitamisi. Samuti saab testida juhtimisprotsesse, protsesside sünkroniseerimist, andmevahetust ja palju muud reaalsel tarkvõrgu stendil.

Näiteks saab katsetada koormuste samaaegse ehk agregeeritud juhtimise puhul seda, millised on võimalikud reageerimiskiirused  tasakaalustamisvajaduse järele, kui tundlik on sedalaadi süsteem küberrünnakutele või kuidas ühildada erinevate tootjate SCADA ja automaatika lahendusi.

ABB toetatud taristu maksumus on kokku 50 000 eurot.

Jaga lugu
Toostusuudised.ee toetajad:
Harro PuusildTööstusuudised.ee juhtTel: 519 355 24
Toomas KeltTööstusuudised.ee toimetajaTel: 50 72 816
Anu SoometsSündmuste programmijuht Tel: 5164397
Rain JüristoReklaamimüügi projektijuhtTel: 6670 077