ABB toetas energeetikute tarkvõrgu laborit uue stendiga

ABB  Foto: Raul Mee

TTÜ elektroenergeetika ja mehhatroonika instituudis avati ABB toel elektri tarkvõrgu stend, mille abil saab õppida ning teha teaduskatseid energiatarbimise juhtimisest.

Instituudi vanemteaduri Argo Rosina sõnul muutub taastuvenergia osakaalu kasvades elektrivõrkude tasakaalustamine järjest tähtsamaks. "Tarbimise juhtimise lahendused ja võrkude laiaulatuslik digitaliseerimine on elektri tarkvõrkudes taastuvenergiaallikate ja koormuste tasakaalustamise oluliseks eelduseks.  See on ka põhjus, miks teema on aktuaalne ja vajadus stendi järele on suur,“ ütles Rosin. 

Õppetöös saab uut stendi kasutada  SCADA-tarkvarade ja automaatikalahenduste projekteerimise ja programmeerimise õppimiseks. Teadlased saavad aga katsetada erinevaid häireolukordasid ja sellest tulenevaid võrgu osade või koormuste ümberlülitamisi. Samuti saab testida juhtimisprotsesse, protsesside sünkroniseerimist, andmevahetust ja palju muud reaalsel tarkvõrgu stendil.

Näiteks saab katsetada koormuste samaaegse ehk agregeeritud juhtimise puhul seda, millised on võimalikud reageerimiskiirused  tasakaalustamisvajaduse järele, kui tundlik on sedalaadi süsteem küberrünnakutele või kuidas ühildada erinevate tootjate SCADA ja automaatika lahendusi.

ABB toetatud taristu maksumus on kokku 50 000 eurot.

Jaga lugu:
TÖÖSTUSUUDISTE UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad tööstusuudised igal nädalal enda postkasti.

Tööstusuudised.ee toetajad:

Harro Puusild
Harro PuusildTööstusuudised.ee juhtTel: 519 355 24
Rain Jüristo
Rain JüristoReklaamimüügi projektijuhtTel: 6670 077