14. juuni 2017

Mis on blockchain ja miks kõik sellest räägivad?

Mika Lammi.
Autor: Urmas Kamdron

Blockchain'ist ehk plokiahelast räägitakse viimasel ajal päris palju. Mis see siis ikkagi on ja milleks seda vaja läheb? Kõiki vastuseid teab plokiahelaspetsialist ja 2,4-miljonilise europrojekti SmartLog juht Mika Lammi.

"Plokiahel juba etendab ja saab tulevikus etendama veelgi tähtsamat rolli tööstusharudeülese abitehnoloogiana," ütleb Mika Lammi. "Seni oleme näinud vaid päris algust. Seda nii logistikas kui ka mujal. Mida me SmartLogis saavutada püüame, on kõigest üks pisikene tükikene suurest puslest, kuigi väga kriitilise tähtsusega. Me tahame veenvalt tõestada, et see töötab ja kutsume kõiki meie eksperimendis osalema!"

Mika Lammi tutvustab plokiahelate võimalusi logistikas demopäeval, mille kohta saad rohkem infot siit.

Registreeru ruttu, sest soodushind kehtib 16. juunini.

Selgita palun võimalikult lihtsalt, mis on plokiahela (blockchain) tehnoloogia ja miks on see viimasel ajal nii kuumaks teemaks kujunenud?

Plokiahel on lühidalt öeldes uus andmebaasitehnoloogia, mis erineb senituntud ja laialdaselt kasutatavatest tehnoloogiatest. Peamiseks erinevuseks tavapärastest tsentraalsetest andmebaasidest on plokiahela jagatud olemus. See tähendab, et andmebaas eksisteerib samaaegselt ja sünkroonsena korraga mitmes kohas.

Plokiahel tagab andmete täieliku terviklikkuse, mis tähendab, et ükskord plokiahelasse sisestatud info püsib seal igavesti ega ole tagantjärele muudetav. Plokiahela nutikate lepingute (Smart Contracts) mehhanismi abiga saab äriprotsesse automatiseerida, kui plokiahel on info usaldusväärseks tunnistanud.

Kuumaks muudab plokiahelate teema asjaolu, et selle mõju asjade interneti (IoT) ja Tööstus 4.0 keskkondade arengule on hinnatud vähemalt samaväärseks näiteks elektronkirjade ja Linux operatsioonisüsteemi turuletuleku mõjudele minevikus.

Miks mainitakse plokiahelat sageli koos asjade internetiga (IoT - Internet of Things)? 

Praeguse seisuga tundub, et plokiahela rakendused suudavad luua turvalise kihi infovahetuseks, salvestamiseks ja jagamiseks nii omavahel usaldusväärset suhet juba omavate kui ka seda veel mitte omavate osapoolte vahel. See hõlmab kõikvõimalikke osapooli, nutiseadmeid ja eelkõige sensoreid.

Suure tõenäosusega kujuneb plokiahela tehnoloogiast omavahel ühendatud loendamatute seadmete, andmebaaside ja liideste närvivõrgustik, sidudes need ühtseks tervikuks väga efektiivselt ja turvaliselt. Võib isegi väita, et plokiahel on see element, mis muudab asjade interneti keskkonnad terviklikuks. Selles mõttes, et need on koos plokiahelatega küpsemad ning võimelised omavahel suhtlema.

Loe pikemat intervjuud Mika Lammiga teemaveebist logistikauudised.ee

Jaga lugu
Toostusuudised.ee toetajad:
Harro PuusildTööstusuudised.ee juhtTel: 519 355 24
Anu SoometsSündmuste programmijuht Tel: 5164397
Rain JüristoReklaamimüügi projektijuhtTel: 6670 077