Iraani riik püüab leida rahastust 60 miljardi dollari suurusele investeeringule, et kümne aasta jooksul naftatoodete ja maagaasi tootmist kahekordistada, kirjutab Bloomberg.

- Marzieh Shahdaei Foto: Theiranproject.com
Hetkel käivad läbirääkimised Jaapani korporatsiooniga Mitsui & Co, ülemaailmse energiahiiuga Total ja nimetamata jäetud Saksamaa, Itaalia ja Hispaania ettevõtetega. Selle raha eest kavatseb Iraani riiklik keemiaettevõte lõpetada 55 pooleliolevat projekti ja ehitada 28 uut tootmisüksust.
Uute tootmisüksuste rajamine suurendaks aastaks 2026 toodangu kogumahtu 150 miljonile tonnile, ütles ettevõtte juht Marzieh Shahdaei, kes täidab ka naftaministri ülesandeid.
“Projektide lõpuleviimisega on olnud probleeme rahvusvaheliste sanktsioonide ja rahastusraskuste tõttu,” ütles Shahdaei.
Kui plaan teoks saab, toodab Iraan enam kui kaks korda rohkem naftatooteid kui Sabic,tootamismahult maailmas teisele kohale asetuv Saudi Araabia ettevõte.
Hetkel on Iraani naftatoodete kogumaht 60 miljonit tonni aastas, võrreldes eelmise aastaga on see tõusnud kolmandiku võrra. Naftatoodete tootmisele panustamisega kavatseb riik pärast jaanuaris lõppenud kaubandussanktsioone taas jalule aidata. Kuigi suurem osa sanktsioonidest lõpetati, jäid mõned USA kaubanduskeelud paika, välistades tehingud USA dollarites ja takistades finantstehinguid rahvusvaheliste pankadega.
2015. aasta detsembris esitles Iraani valitsus rahvusvahelistele investoritele 60 potentsiaalset projekti, kaasatud oli ka maailma suurima müügimahuga keemiatoodete ettevõte BASF SE.
Iraanile kuuluvad maailma suurimad maagaasivarud. Shahdaei sõnul teenis riik eelmisel aastal keemiatoodetelt 14 miljardit dollarit tulu, sellest 9,4 miljardit moodustas valdavalt Hiina ja Euroopa suunal toimunud eksport.
“Ettevõtted, kes meid varem ignoreerisid tulevad nüüd siia”, ütles ta. “See on nagu võidujooksu algus. Nad asuvad stardipositsioonidele, et kohe kui tõkked eemaldatakse, saaks tööle asuda.”
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Tööriided on tööstusettevõtetes lahutamatu osa professionaalsest tööohutusvarustusest. Seetõttu kasutavad paljud Eesti tuntud ja ka väiksemad tööstusettevõtted Lindströmi tööriiete täisteenust, mis tagab töötajatele piisavas koguses riideid, nende professionaalse hoolduse ja tööriiete elutsükli lõpus ka nende ümbertöötlemise või taaskasutamise.