SEB: tööstustoodangu müügimahu kasvatamist takistab nigel välisnõudlus

Mihkel Nestor (SEB majandusanalüütik) ja Tõnu Vanajuur (Danske Panki ettevõtete panganduse direktor.
Mihkel Nestor (SEB majandusanalüütik) ja Tõnu Vanajuur (Danske Panki ettevõtete ...

SEB panga majandusanalüütiku Mihkel Nestori sõnul probleeme müügimahu kasvatamisega paljudes tööstusharudes ja seda peamiselt nigela välisnõudluse tõttu.

Reedel teatas Statistikaamet, et tööstustoodangu näitajad jätkavad samal trendil – tööstustoodangu mahuindeks kahanes septembris 4%.

„Probleeme müügimahu kasvatamisel on paljudes harudes ja seda peamiselt nigela välisnõudluse tõttu. Esialgsetel andmetel vähenes 2014. aasta septembriga võrreldes toodangu müük ekspordiks 10%,“ kommenteeris Nestor. „Samas leidub tegevusalasid, mis on sellel aastal näidanud väga häid tulemusi, kõige märkimisväärseks võib pidada kiiret ja stabiilset kasvu puidu- ja mööblitööstuses.“

Kui suvekuudel mõjutas tööstustoodangut negatiivselt oluliselt vähenenud elektrienergia tootmine, siis septembris elektritoodangu kahenemine jätkus, kuid senisest aeglasemas tempos. Suurima müügituluga tööstussektoritest kahanes toodang elektroonikatööstuses (-7%) ja toiduainete tootmises (-1%).Suurtest sektoritest oli samas september üks aasta parimatest kuudest puidutööstuse jaoks – toodang kasvas lausa 11%. Hästi läks ka mööblitööstuses, kus toodangumaht suurenes 8%. Teises sellel aastal häid tulemusi näidanud suures tööstusharus, metalltoodete toomises maht küll kasvas, kuid napi protsendi võrra.

Teistest tähtsamatest tegevusaladest mõjutas tööstustoodangu indeksit negatiivses suunas kõige enam kemikaalide ja keemiatoodete tootmine, näiteks väetised, mitmed ehitusmaterjalid, kus toodang vähenes eelmise aasta sama ajaga võrreldes enam kui viiendiku võrra. Ilmselt on haru mõjutanud omajagu suure Ida-Viru väetisetootja sulgemine.

Tugevalt langes septembris ka muude mittemetalsetest mineraalidest toodete tootmine (-9%), mille alla kuulub peamiselt ehitusmaterjalide tööstus. Nigel oli kuu ka paljudele teistele tööstusharudele, mis septembri kokkuvõtteks nii tugeva languse andiski. Kokkuvõtvalt ei ole aasta kolmas kvartal olnud töötleva tööstuse jaoks kindlasti rõõmustav.

Osale arutelus

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Tööstusuudiseid sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Statistika

Valdkonna töökuulutused

RECTICEL otsib QHSE INSENERI

Tammiste Personalibüroo OÜ

21. veebruar 2019

KLINKMANN EESTI AS otsib MÜÜGIJUHTI

Klinkmann Eesti AS

26. veebruar 2019

TECH SYSTEMS otsib PROJEKTEERIJA-KONSTRUKTORIT

Tech Systems OÜ

28. veebruar 2019

Teabevara