Uued seadmed oskavad infot saata tootmises tekkivate seisakute, töötajate töö tulemuslikkuse ning sellegi kohta, millal nad katki lähevad.
Ettevõtjal on oluline saada võimalikult kiiresti teada, kui mõni töötaja tööle ei tulnud, mõni tööpink on katki läinud või materjal kohale ei jõudnud, sest siis saab ta kohe teha tootmises vajalikud ümberkorraldused, rääkis IMECC projektide koordinaator ja konsultant Jaak Lavin.
Manufacturing Execution System (MES) koondab ettevõtte süsteemid ja automatiseerimise tasandid üheks tervikuks. Süsteem oskab vahet teha töötava ja seisva tööpingi häälel. Olemas on ka ümberkorraldamise moodul, mis suudab seisakust sõltuvalt tootmise ümber organiseerida.
Lavini sõnul on väga oluline kogutava info visualiseerimine tootmises. “See on pool võitu. Ainuüksi see, kui tootmistulemused pannakse töötajate jaoks üles, suurendab töökoha efektiivsust,” märkis ta.
Seotud lood
Tallinna Lasnamäe Mehaanikakoolis on suurte muutuste aeg - käsil on inseneeria valdkonna õppekavade ja õpikeskkonna uuendamine ning uute õppekavade loomine. Juba järgmisel sügisel on põhikoolide lõpetajad oodatud õppima täiesti uutele, nelja-aastastele Inseneriakadeemia õppekavadele kahel õppesuunal: metallierialade hulka lisandub erialana “masintöötlustehnoloogiad” ja ehituserialade valikusse „hoone tehnosüsteemide tehnik“.