Euroopa tekstiili- ja rõivatööstuse laenureiting on majanduskriisi ja madala nõudluse olukorras langenud, kinnitas Coface'i hinnang. Laenuriskide kindlustuse agentuur Coface on 2013. aastaks registreerinud riigis üle 62 000 maksejõuetusriski. Sellest 83 juhtumit on seotud tekstiilitööstusharuga.
Coface tegevdirektor Balti riikides Maris Lukins rõhutab, et viimastel aastatel ilmneb Eesti tekstiilitööstuses positiivseid suundumusi, mida iseloomustab aeglane ja pidevalt tõusev ekspordikõver.
„Enamik Eesti tootjaid investeerib tänapäeval palju ressursse tehnoloogia arengusse ja innovatsiooni koostöös teadusasutustega kui ka iseseisvalt. Äriinvesteeringuid peetakse ettevõtete konkurentsivõime kasvu peamiseks eelduseks. Tuleb aga nentida, et läbimüügi kasv valdkonnas määrab peamiselt eksporti ja mitte kohalikku tarbimist. Suuremat osa Eesti toodangut veetakse Venemaale ja Valgevenesse, kust see pääseb suurele müügiturule,“ selgitas Lukins.
Coface toob välja, et Prantsusmaa on leidnud tekstiilitööstusele uue „energiaallika“: vaatamata selle tunduvalt suurele pankrotile aastast 2009 on tööstusliku maksejõuetusjuhtumid vähenenud kuni 50%.
Enamik Euroopa tootjaid on oma toodangu tehnoloogilise protsessi üle vaadanud: üha rohkem investeeritakse innovaatilistesse materjalidesse ja kaasaegsetesse tehnoloogiatesse. Skandinaavia riigid on esimesena läbi viimas innovaatilist hüpet, mis on tingitud tekstiilitööstuse ümberkorraldusest. Rootsi investeerib tekstiilitööstuse arengusse ja uurimusse kõige rohkem ressursse (3,4% SKPst). Samal ajal investeerib Prantsusmaa valdkonda 2,25% SKPst, aga Hispaanias ja Itaalias ulatub see näitaja üksnes 1,5%-ni.
Laenuriskide agentuur Coface nõustab firmasid, kuidas majadusriskidest hoiduda nii kohalikul kui eksporditurul. 2012. aastal oli Coface'i konsolideeritud käive 1,6 miljardit eurot. Agentuuri 66 riigi haruosakondades töötab 4400 töötajat. Ekspertide teadmistele tuginedes avaldatakse kord kvartalis 158 riigi riskihinnang.