Ardo Hansson: euroala majandus pöördub tõusule aasta teises pooles

Täna toimuval toiduliidu aastakonverentsil esinenud Eesti Panga president Ardo Hansson tunnistas, et usub käesoleval aastal maailmamajanduse mõningast kiirenemist, see annab tema sõnul lootust ka Euroopa ekspordikäibe kasvuks.

„Samas ei ole sisenõudlus taastunud, ka tänavuseks aastaks on ette näha mõõdukat miinust,“ ütles Hansson. „Positiivsem arengusuund on see, et toormehindade kiire hinnatõus näib olevat peatunud.“

Kuigi Euroopas üldiselt valitsevad majandusarengu osas siiski pessimistlikud noodid, siis Eesti ettevõtjad on Hanssoni sõnul naabritest pigem optimistlikumad. Selleks annab põhjust ka asjaolu, et Eesti majandus on pärast üleilmset majanduskriisi kasvanud euroala keskmisega võrreldes märgatavalt kiiremini. Samas on ka Eestis inflatsioon euroala kiireim, kuigi tõsi – ka see trend on aeglustuv.

„Euroopa Keskpank prognoosib, et euroala majandus pöördub kasvule ehk käesoleva aasta teises pooles,“ rääkis Hansson. 

Hansson on seda meelt, et hinnatõus, eriti just toiduainete kui esmatarbekaupade hinnatõus ehk nn sundkulutuste suurenemine vähendab kindlasti kogutarbimist – toidule kulub küll rohkem raha, aga mitte sellepärast, et rohkem ostetakse, vaid selle tõttu, et söögikraam on lihtsalt üha kallim.

„Eesti sisenõudluse ja eratarbimise kasvu soodustavad tööpuuduse alanemine ning tugev palgakasv,“ pehmendab ta üldisi muremõtteid, mida numbrid kipuvad siiski veel näitama. „Kui üldine ebakindlus taandub, intressid alanevad, laenu saab lihtsamalt, siis suureneb ka tarbimine. Eks selles väike risk, n-ö positiivne riski peitub, aga sellist buumi, nagu me hiljutisest mäletame, ei näita küll mingid märgid.“

Osale arutelus

  • Ain Alvela

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Tööstusuudiseid sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Statistika

Valdkonna töökuulutused

RECTICEL otsib QHSE INSENERI

Tammiste Personalibüroo OÜ

21. veebruar 2019

KLINKMANN EESTI AS otsib MÜÜGIJUHTI

Klinkmann Eesti AS

26. veebruar 2019

TECH SYSTEMS otsib PROJEKTEERIJA-KONSTRUKTORIT

Tech Systems OÜ

28. veebruar 2019

Teabevara