Tanel Raig • 3. jaanuar 2012
Jaga lugu:

ABB renoveeris Tõraveres Põhjamaade suurima teleskoobi juhtimissüsteemi

ABB renoveeris Tartu Observatooriumi 1,5-meetrise teleskoobi juhtimissüsteemi. Tõraveres asuv teleskoop on Põhjamaade suurim.

ABB teostas renoveerimistööde käigus projekteerimistööd ning paigaldas uued mootorid, sagedusmuundurid, elektrikilbid, andurid, kontrollerid ja kaabelduse. „Nüüd on võimalik teleskoopi sujuvalt täpsesse asendisse liigutada, kõik toimub arvuti kontrolli all,“ kinnitas projekti juht, ABB AS-i automaatikaprojektide üksuse müügijuht Ilja Ruljov.

Rohkem kui 35 aastat tagasi tollases Leningradis LOMO tehases valminud teleskoobi vana juhtimissüsteem oli ajale jalgu jäänud ja ebatäpne. „Meie jaoks oli teleskoobi renoveerimine suur väljakutse. Esiteks polnud me selletüübilise seadme uuendamisega varem kokku puutunud. Teiseks kätkes lisaseadmete paigaldamine eneses suurt riski, sest mitte keegi ei teadnud täpselt, mis asub teleskoobi korpuses,“ märkis Ruljov.

Teleskoobi valmistajatehase skeemid olid kohati ebatäpsed või puudusid hoopis, seepärast tuli teha üksjagu käsitööd või tellida osasid juurde. „Koostöös ABB Tartu üksuse meeskonnaga Ahti Krinali juhtimisel suutsime objekti tellijale üle anda tähtajaliselt,“ lisas Ruljov.

Teleskoobi juhtimissüsteemi moderniseerimine kestis üle poole aasta ning valmis Euroopa Liidu struktuuritoetuse teadus- ja arendusasutuste teadusaparatuuri ja seadmete kaasajastamise programmist saadud abi toel. Renoveerimise maksumus oli 182 000 eurot.

Jaga lugu:
TÖÖSTUSUUDISTE UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad tööstusuudised igal nädalal enda postkasti.

Tööstusuudised.ee toetajad:

Enimloetud
Harro Puusild
Harro PuusildTööstusuudised.ee juhtTel: 519 355 24harro@toostusuudised.ee
Roberta Lupp
Roberta LuppTööstusuudised.ee sündmusedTel: 5331 0510roberta.lupp@aripaev.ee
Rain Jüristo
Rain JüristoReklaamimüügi projektijuhtTel: 6670 077Rain.jyristo@aripaev.ee