Autor: Ain Alvela • 23. september 2011
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Roheline majandus tähendab uusi töökohti

Keskkonnaminister Keit Pentus rõhutas ÜRO keskkonnakonverentsil Astanas, et investeerimine saastamise vähendamisse ja ressursside säästlikumasse kasutamisse loob töökohti ja ärgitab riike uudseid tehnoloogiaid kasutama.

„Diskussioonid rohelise majanduse üle toovad alati päevakorda ka küsimuse keskkonnahoiu ja majanduse omavaheliste suhete üle. Tegu ei ole vastandite, vaid partneritega. Kaasaegne majanduskasv tähendab järjest enam keskkonnaga arvestamist, uute ja säästlikumate lahenduste välja töötamist,“ ütles Keit Pentus.

Roheline majandus on Astanas toimuva ÜRO Euroopa majanduskomisjoni seitsmenda ministrite konverentsi Keskkond Euroopa jaoks põhiteema.

Keit Pentus rääkis, et Eesti kogemuste ja plaanide vastu on konkreetsetele näidetele keskenduval konverentsil suur huvi.

„Energia lõpptarbimisest moodustab transport ligikaudu 30% ja see on kõige kiiremini kasvav sektor. Säästuvõimalusi otsides on see üks võtmevaldkondi,“ selgitas Pentus. „Eesti kava soodustada taastuvatest allikatest toodetud energiat kasutavate e-autode kasutuselevõttu riiki katva laadimisvõrgustiku väljaehitamisega on üks näide.“

Keskkonnaministri sõnul on Eestil inspireerivaid näiteid tuua teisigi. „Hoonete energiasäästlikumaks muutmise programm, IT-lahenduste kasutamine nii, et see hoiab kokku nii energiat kui aega, uute tehnoloogiate arendamine saastatuse vähendamiseks - need on reaalsed näited rohelisest majandusest.“

 Lisaks rohelisele majandusele on konverentsil arutelul vee ja veega seotud ökosüsteemide säästlik majandamine.

„Erinevalt mitmetest teistest konverentsil osalevatest riikidest ei ole Eesti kõige teravamaks mureks veepuudus, mis on paljudes maailma paikades muutumas järjest kriitilisemaks,“ ütles keskkonnaminister. „Küll oleme teinud viimase kahekümne aasta jooksul tõsist tööd, et meie veemajandus oleks kaasaegne, puhas vesi inimestel olemas. Ka järgmisel aastal panustame 90 miljonit eurot veepuhastus- ja kanalisatsioonisüsteemidesse. Et me saame nõnda olla eeskujuks ning oma oskuste ja kogemustega abiks paljudele teistele riikidele, on tunnustus kõigi nende inimeste tööle, kes Eestis veevaldkonda edendanud.“

ÜRO Euroopa majanduskomisjon asutati 1947. aastal ning sellesse kuulub 56 Euroopa ja selle lähikonna riiki, ajaloolistelt on organisatsiooni liikmed ka USA ja Kanada. Majanduskomisjoni põhieesmärgiks on regiooni majanduslik integratsioon, kuid selle pädevusse kuuluvad ka keskkonnaküsimused.

Jaga lugu
Toostusuudised.ee toetajad:
Harro PuusildTööstusuudised.ee juhtTel: 519 355 24
Anu SoometsSündmuste programmijuht Tel: 5164397
Rain JüristoReklaamimüügi projektijuhtTel: 6670 077