Vaikse ookeani põhjamudas leidub tohutu kogus elektroonikatööstuses ja kõrgtehnoloogias laialdaselt kasutatavaid haruldasi muldmetalle, ütlesid Jaapani teadlased täna, vahendab CNBC.
„Merepõhjas on muldmetallide kontsentratsioon väga suur. Kõigest ühelt ruutkilomeetrilt õnnestuks ammutada tervelt 20% maailma praegusest tarbimisvajadusest,” ütles Tokyo Ülikooli professor Yasuhiro Kato.
Avastuse tegi Kato juhitud teadlaste rühm koos Jaapani Maa- ja Mereteaduste Agentuuri spetsialistidega.
Kui siiani hinnati kogu maailma muldmetallide varuks 110 miljonit tonni, siis ookeanipõhjas leiduvat neid vast isegi 100 miljardit tonni. Praegu toodab 97% muldmetallidest Hiina.
Avastatud muldmetallivaru paikneb ookeani rahvusvahelistes vetes Hawaiist ida ja lääne pool ning Tahitist idas 3500-6000 meetri sügavusel.
Keskkonnakaitsjad on juba ärevaks läinud, sest võimalik kaevandamine mõjuvat nende väitel ookeani ökosüsteemile hävitavalt.
Seotud lood
Teadlik metsamajandamine mitte ainult ei paranda metsade tervist ja elurikkust, vaid tagab ka kvaliteetse puidu tootmise ja majandusliku tulu tulevikus. Jätkusuutlik metsamajandus on võtmetegur kliimamuutuse leevendamisel ja loodusvarade säilitamisel, luues tasakaalu ökoloogiliste, majanduslike ja sotsiaalsete hüvede vahel.