Ettevõtjad pole tuleviku töökohtadeks valmis

Valio Balticu personalidirektor Moonika Meltsa usub, et kui tööstuses kvalifitseeritud tööjõudu napib, samas aga koolidest väljub igal aastal üksjagu ametioskusi omandanud noori, siis tasub ettevõtjail endi juurest vigu otsida.

Meltsa hinnangul on probleem selles, et Eesti tootmisorganisatsioonidel pole aega mõelda  selle peale,  millised on tuleviku kompetentsid ja kuidas neid oma töötajates arendada. 

"Tuleviku töökohti kujundatakse täna, seda mõjutavad globaliseerumine, uute tööviiside kasutuselevõtt, uute tehnoloogiate väljatöötamine  ja tööjõu demograafilise olukorra muutumine," rääkis Meltsa. "Muutumas on kõik, mida me tööst teame – kus me töötame, kuidas me töötame, milliseid oskusi tööturul püsimiseks vajame, aga ka millist tehnikat kasutame töökaaslastega suhtlemiseks."

Tema sõnul on need organisatsioonid, kes näevad oma tulevikku kui möödunud aastate lineaarset pikendust, kurdavadki tööjõu nappuse üle. Mõeldakse liiga ametikohapõhiselt. Siis juhtubki, et uute, laialdaste oskustega inimesi on kohe vaja, aga võtta pole neid kusagilt. Inimeste  arendamine võtab aega, seetõttu on tulevikuvaade väga oluline.

"Töötajate poolelt saavad töö leidmisel tihti takistuseks ebareaalselt kõrged ootused, oskamatus ennast müüa, töössesuhtumine  ning kohanematus tööturu vajadustega, soovimatus ümber õppida ja elukestvalt areneda," leidis Moonika Meltsa. "Osa personaliotsingufirmasid on spetsialiseerunud üleostmisele. Ma ei arva, et see oleks sage, küll aga on kulukas ja võib olla ka ebaeetiline. Näiteks kui üleostja ostab üleostetud töötaja uuesti üle."

Ta usub, et inimene, kes raha pärast tööle tuli, raha pärast ka läheb.

"Paraku ei tööta inimesed ainult raha pärast. Võtmeisikud on pigem lojaalsed oma professioonile," lisas Meltsa.

Osale arutelus

  • Ain Alvela

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Tööstusuudiseid sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Statistika

Valdkonna töökuulutused

RECTICEL otsib QHSE INSENERI

Tammiste Personalibüroo OÜ

21. veebruar 2019

KLINKMANN EESTI AS otsib MÜÜGIJUHTI

Klinkmann Eesti AS

26. veebruar 2019

TECH SYSTEMS otsib PROJEKTEERIJA-KONSTRUKTORIT

Tech Systems OÜ

28. veebruar 2019

Teabevara