Eile tähistas Shenzhen 30 aasta möödumist Hiina majandusreformide algusest, milleks olid kohal tippkommunistid president Hu Jintao eestvedamisel ning ka Hongkongi rikkaim inimene Li Ka-Shing.
Preisdent Hu lubas, et see Lõuna-Hiina linn jätkab ka edaspidi erimajandustsoonina tegutsemist. Piirkond oli esimene erimajandustsoon Hiinas.
Endine Hiina juht Deng Xiaoping nõudis Shenzhenis erimajanduspiirkonna loomist, mis on muutnud Hiina maailma suuruselt teiseks majanduseks. Piirkonna 30 000 elanikuga kaluriküladest on saanud 8,9 miljoni elanikuga metropol. Selles linnas avati Hiina esimene börs ning piirkonnas jätkuvad majanduseksperimendid.
Deng käis välja idee erimajandustsoonide loomisest 1979. aastal. Augustis 1980 said Shenzhen, Zhuhai, Shantou koos Guangdongiga eristaatuse. Muude meetmete seas anti neile maksusoodustusi, et meelitada piirkonda Hongkongi tööstusgigante ning välismaiseid otseinvesteeringuid.
1992. aastal pidas Deng Shenzhenis seeria kõnesid teemal, et majandusreformid peavad jätkuma. Shenzheni börsi ees seisab Dengi ausammas. Sellel börsil on täna noteeritud enam kui tuhat ettevõtet.
Dengi reformide algusest on Hiina majandus kasvanud kolme aastakümnega enam kui 90 korda. Teises kvartalis möödus Hiina majandus ka Jaapanist.
Seotud lood
Aina enam ettevõtteid otsib lahendusi energiakulude kokkuhoiuks. Kui seni oli üks lahendus päikesepaneelidega ise energiat toota, siis nüüd on hakatud soetama juurde energiasalvesteid ehk akusid, et tarbimisest üle jäävat energiat müüa võrku just siis, kui see on kõige kasumlikum,“ tõdes Enefit ASi ärikliendi päikese- ja salvestuslahenduste teenuse juht Mikk Tootsi.