Riigi võlakirjade emiteerimiseks on vaja selgeid projekte, mida tahetakse rahastada ning tõhusat kontrolli, et hukutavast laenuspiraalist hoiduda, leiab Redgate Capitali juhtiv partner Veikko Maripuu.
"Mis puutub Eesti avaliku sektori võlakoormusse, siis reserv on siin kahtlemata olemas. Loomulikult on Eesti Energia rahastamisel üks võimalik variant võlg. Kui vaatame riigieelarve tulusid, tuleb vahe kuskilt katta ja Eesti võlakoormus hakkaks nii või teisiti tõusma," arutles Maripuu Ansipi plaani üle Eesti Energia investeeringuteks riigi võlakirju emiteerida.
Maripuu ütles, et Eesti riigi jaoks poleks need tegelikult esimesed võlakirjad. Võlgu on ka varem võlakirjadesse konverteeritud.
Intress sõltub Eesti riigi reitingust, võlakirjade emiteerimise ajast, võetakse arvesse makronäitajad ja avaliku sektori võlg. "Selles suhtes on kontekst igatahes positiivne, saaks suhteliselt head tingimused," avaldas ta arvamust.
"Kaudselt ma kindlasti ostaks Eesti riigi võlakirju, sest iga Eesti lugupeetud pensionifond ostaks oma riigi võlakirju," ütles Maripuu. "On muidugi retoorika küsimus, kas Eestil on üldse sellist instrumenti vaja, võib-olla saaksime ka ilma hakkama. Avaliku sektori võlakoormus on olnud väga madal, kuid erasektor on meil samas väga suure võlakoormusega, mis kasvas vahepeal lausa maailmarekordilise kiirusega."
Maripuu märkis, et valitsusel on võlakirjade väljalaskmiseks vaja väga selgeid objekte ja projekte ning tõhusat kontrolli. "Kui mingi projekt meeldima hakkab, on uuel valitsusel väga kerge jälle võlgu võtta. Sellist spiraali ei tohi aga tekitada," ütles ta.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Moodsad laolahendused sisaldavad lisaks digitaalsele tarkvarale ning robottõstukitele pool- ja täisautomaatseid riiulisüsteeme, tornladusid ning komplektseid turvalahendusi, mis lahendavad kogu ettevõtte siselogistika. Willenbrock Baltic OÜ projektijuht Jaan Viita rõhutab, et oluline on vaadata siselogistikat tervikuna, sest vaid nii saab välja töötada maksimaalset kasu toova terviklahenduse.