Poolakad ei jäta jonni Leedu naftaterminali osas

Poola riigi kontrolli all olev PKN Orlen
survestab Leedu valitsust müüma Klajpedos Nafta naftaterminali, mis on peamine
kahjumis Maþeikiu rafineerimisjaama varustaja.

PKN ärritus, kui Leedu keeldus müümast Klaipeda sadamas olevat terminali, kirjutas Financial Times.

„Maþeikiu müümine võiks olla viimane abinõu, kuid see on võimalus,“ ütles PKN tegevjuht Dariusz Krawiec intervjuus FTle.

„Me peame kontrollima sadamat, et kontrollida oma kulusid. Me oleme nüüd vabanenud illusioonidest, nähes, kuidas Leedus meie äriargumente vastu võetakse,“ ütles Krawiec.

See mõtteavaldus leiab Leedus vähe toetust. Terminalil on pikaajaline leping PKN-iga ning valitsuse arvates on see piisav, et kindlustada varustamine.

„Miks peaks valitsus müüma?" küsis Leedu peaministri nõustaja Mykolas Majauskas.


PKN ostis Maþeikiu rafineerimisjaama 2006. aastal pankrotis Vene naftagigandilt Jukos. Tollane Poola valitsus nägi investeeringus võimalust vähendada Venemaa mõju regioonile, samal ajal kui PKN tahtis kaitsta oma territooriumi Põhja-Poolas võimaliku Venemaa terminalide pealetungi eest.

27,5% ulatuses Poola riigi käes olev PKN kulutas 3,5 miljardit dollarit ülevõtmistele ja investeeringutele, see on seni olnud Poola ettevõtte suurim välisinvesteering ja ka suurim investeering Leedus.

Rafineerimisjaama ost on olnud algusest peale ebaõnne küüsis. Pärast seda, kui Vene ettevõtted kaotasid Maþeikiu pakkumise, suleti pärast õnnetust rafineerimisjaama varustanud Vene torujuhe ning hiljem seda ei avatudki uuesti. Seetõttu on PKN olnud sunnitud varustama Maþeikiud kallimal viisil mere kaudu.

Krawiec ütles, et PKN kaalub kõneluste alustamist venelastega, et alustada uuesti naftaga varustamist maismaad pidi, kuid on ebaselge, millist hinda venelased selle eest võivad nõuda.
Tulekahju Maþeikiu rafineerimisjaamas vähendas tootmist mitmeks kuuks ning majanduskriis on vähendanud ka nõudlust Baltimaades.

Maþeikiu ost on PKNile kaela jätnud suure võlakoorma, 4,7 miljardit dollarit, lisaks ei õnnestunud PKNil müüa oma osalust Poola mobiilsidefirmas Polkomtel ja veel teistes ettevõtetes. Kõik see on pannud ettevõtte meelt muutma Leedu rafineerimisjaama osas.
„Me oleme avalik ettevõte, seepärast peame parandama Maþeikiu tulemusi,“ ütles Krawiec.

PKNi rahulolematus Leedu investeeringuga on osa pingelistest suhetest kahe riigi vahel. Kagu-Leedu ning ka riigi pealinn Vilnius olid Poola osa enne sõda ning paljud leedukad on jäänud ettevaatlikuks Poola suhtes. Leedus elavad poolakad on aga aastaid võidelnud selle nimel, et nad võiksid kirjutada oma nime Poola, mitte Leedu kirjasüsteemi järgi.

Osale arutelus

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Tööstusuudiseid sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Statistika

Valdkonna töökuulutused

TECH SYSTEMS otsib PROJEKTEERIJA-KONSTRUKTORIT

Tech Systems OÜ

28. veebruar 2019

KLINKMANN EESTI AS otsib MÜÜGIJUHTI

Klinkmann Eesti AS

26. veebruar 2019

RECTICEL otsib QHSE INSENERI

Tammiste Personalibüroo OÜ

21. veebruar 2019

Teabevara