Täna viimast päeva börsil kaubeldud
Saku Õlletehasel on 3385 aktsionäri.
Neist 2175 investorit omab 46 väärtpaberit, ilmselt on nad kõik soetanud väärtpaberid 1995. aastal toimunud erastamise teel.
Toona sai Saku Õlletehasest rahvakapitalismiettevõte, millel oli ligi 35 000 omanikku, igaühele 46 väärtpaberit, mille eest oli vaja tasuda 1150 EVPd. Kroonides tegi see tolleaegset kurssi arvesse võttes 195 krooni (4,25 krooni aktsia).
Pärast seda, kui Carlsberg on aktsionäridelt väärtpaberid jõuga üle võtnud, saavad investorid 46 aktsia eest kokku 8926,76 krooni, mis teeb investeeringu kogutuluks 8731,76 krooni. Seega peavad õlletehase erastamisel osalenud investorid järgmisel aastal maksma 1833,67 krooni tulumaksu.
Tegelikult ei ole see muidugi kõik. Lisaks 245kroonisele hinnatõusule 11 aasta jooksul on ettevõte maksnud dividende kokku 72 krooni aktsia kohta, mis erastatud 46 aktsia kohta teeb kokku 3312 krooni. Seega on veidi alla 200kroonisest investeeringust saanud kümne aastaga pea 12 000 krooni. Tegemist üsna soliidse summaga.
Õlletehase kunagine juht Cardo Remmel lausus 2001. aastal Äripäevale, et ettevõte sattus börsile juhuse läbi. Investorite jaoks oli see hea juhus, sest tegemist on olnud hea dividenditootlusega ning viimasel langusfaasi taustal hea stabiilsuseg aktsiaga. Finantsturgudel nimetatakse selliseid aktsiaid lüpsilehmadeks.
Seotud lood
Tänapäeva kiirelt arenevas ärimaailmas mängib tehnoloogia tööprotsesside efektiivsuse tõstmises olulist rolli. Üks selline uuenduslik lahendus, millest lõikavad suurt kasu mitmed ettevõtted, on Directo uus laohaldussüsteemi liides WMS Direct, mis on loodud spetsiaalselt Directo kasutajatele, kes tegelevad laomajanduse, kaupade liigutamise ja tootmisega.
Enimloetud
6
“Kui regulatiivsed piirangud muutuvad liiga keeruliseks, kaalume tootmise viimist Eestist välja”
Hetkel kuum
Üks esikolmiku firma olnud ka kolm aastat järjest Äripäeva gasell-ettevõte.
Tagasi Tööstusuudised esilehele