Täna on Anatoli Tšubaisil viimane tööpäev
Venemaa Ühendatud Energiasüsteemide ASi juhina – maailma üks suurimaid monopole
lõpetab tänasest ning Tšubais tõmbab monopoli reformile/tükeldamisele joone
alla.
Peamine eesmärk – avada turg ning tuua sektorisse erainvestorid, luua selleks läbipaistev organisatsioon, on täidetud, kirjutab Tšubais täna ajalehes Vedomosti avaldatud artiklis. Viimase pooleteise aasta jooksul on Venemaa ja välisinvestorid elektritootjate aktsiatesse investeerinud ligi triljon rubla. Suuremate investorite seas on Gazprom, Norilski Nikkel, E.ON, Enel, Fortum, Lukoil jt.
Elektrienergia nõudlus kasvab Venemaal kiiresti – kui see ajavahemikul 2001-2005 kasvas 1,7% siis viimase kahe aasta ja viie kuuga juba 3,7%. Selle aasta jaanuarist maini on nõudluse kasv hoolimata pehmest ilmast olnud 4,5%. Analüüsides investeeringuid Venemaa majandusse, pole vähemalt 5-7 aasta perspektiivis nõudluse vähenemist oodata, kirjutab Tšubais.
Sellise nõudluse kasvu rahuldamiseks on välja töötatud detailne investeerimisplaan, mis näeb ette investeerida ajavahemikuks 2008-2012 elektrienergia sektorisse 4,3 triljonit rubla. Sealhulgas on kavas juurde ehitada 43 000 MW uusi tootmisvõimsusi.
Täna võib kindlalt öelda, et reformi ärajäämine poleks mitte üksnes pidurdanud riigi majanduse arengut, vaid kätkenud endas ka tõsiseid sotsiaalseid ja poliitilisi riske, kirjutab Tšubais.
Riskide seas reformi edasisele käekäigule nimetab Tšubais võimalust, et elektrituru liberaliseerimise reform jääb graafikust maha või et Gazprom hakkab mingil moel eeliseid andma enda üles ostetud elektritootjatele. Kõige tõsisem probleem on aga Tšubaisi hinnangul ristsubsideerimine, kus elanikkonnale hoitakse elektri hinda kunstlikult madalal ning ettevõtjatel tuleb maksta rohkem.
Arvestades arenguid mujal maailmas, on ka Venemaa lõpptarbijal lähiajal oodata elektrienergia hinna märkimisväärselt tõusu, kirjutab Tšubais. "Kuid mulle on tähtis, et tänu reformile tekkis ja areneb edasi tõeline konkurents, mida elektrienergeetikas varem pole olnud. See hoiab edaspidi ohjes ka hinnad," märgib Tšubais.
Venemaa elektrimonopoli reform otsustati ära juba president Boris Jeltsini ajal. Sellest sai president Vladimir Putini kaheksa võimuloleku aasta ainus reform, ütles ajalehele Vedomosti esimese energiareformi ukaasi autor Boriss Nemtsov.
Seotud lood
Saue vallas Laagris on valminud rahvusvahelise toiduainetööstuse Solina uus 15 000 ruutmeetrine tootmiskompleks. Selleks, et tehase logistika oleks sujuv, kiire ning turvaline, tegi Forus koostöös ettevõttega GoSwift nutika turvalahenduse. Lisaks hoolitseb Forus kogu territooriumi turvalisuse ja nõrkvoolusüsteemide hoolduse eest.