• 30.06.08, 12:05
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Tšubais tõmbab Venemaa elektrimonopoli reformile joone alla

Täna on Anatoli Tšubaisil viimane tööpäev Venemaa Ühendatud Energiasüsteemide ASi juhina – maailma üks suurimaid monopole lõpetab tänasest ning Tšubais tõmbab monopoli reformile/tükeldamisele joone alla.
Peamine eesmärk – avada turg ning tuua sektorisse erainvestorid, luua selleks läbipaistev organisatsioon, on täidetud, kirjutab Tšubais täna ajalehes Vedomosti avaldatud artiklis. Viimase pooleteise aasta jooksul on Venemaa ja välisinvestorid elektritootjate aktsiatesse investeerinud ligi triljon rubla. Suuremate investorite seas on Gazprom, Norilski Nikkel, E.ON, Enel, Fortum, Lukoil jt.
Elektrienergia nõudlus kasvab Venemaal kiiresti – kui see ajavahemikul 2001-2005 kasvas 1,7% siis viimase kahe aasta ja viie kuuga juba 3,7%. Selle aasta jaanuarist maini on nõudluse kasv hoolimata pehmest ilmast olnud 4,5%. Analüüsides investeeringuid Venemaa majandusse, pole vähemalt 5-7 aasta perspektiivis nõudluse vähenemist oodata, kirjutab Tšubais.
Sellise nõudluse kasvu rahuldamiseks on välja töötatud detailne investeerimisplaan, mis näeb ette investeerida ajavahemikuks 2008-2012 elektrienergia sektorisse 4,3 triljonit rubla. Sealhulgas on kavas juurde ehitada 43 000 MW uusi tootmisvõimsusi.
Täna võib kindlalt öelda, et reformi ärajäämine poleks mitte üksnes pidurdanud riigi majanduse arengut, vaid kätkenud endas ka tõsiseid sotsiaalseid ja poliitilisi riske, kirjutab Tšubais.
Riskide seas reformi edasisele käekäigule nimetab Tšubais võimalust, et elektrituru liberaliseerimise reform jääb graafikust maha või et Gazprom hakkab mingil moel eeliseid andma enda üles ostetud elektritootjatele. Kõige tõsisem probleem on aga Tšubaisi hinnangul ristsubsideerimine, kus elanikkonnale hoitakse elektri hinda kunstlikult madalal ning ettevõtjatel tuleb maksta rohkem.
Arvestades arenguid mujal maailmas, on ka Venemaa lõpptarbijal lähiajal oodata elektrienergia hinna märkimisväärselt tõusu, kirjutab Tšubais. "Kuid mulle on tähtis, et tänu reformile tekkis ja areneb edasi tõeline konkurents, mida elektrienergeetikas varem pole olnud. See hoiab edaspidi ohjes ka hinnad," märgib Tšubais.
Venemaa elektrimonopoli reform otsustati ära juba president Boris Jeltsini ajal. Sellest sai president Vladimir Putini kaheksa võimuloleku aasta ainus reform, ütles ajalehele Vedomosti esimese energiareformi ukaasi autor Boriss Nemtsov.

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 15.04.25, 10:38
Ladude automaatne täislahendus muudab laotöö kiireks ja veavabaks
Moodsad laolahendused sisaldavad lisaks digitaalsele tarkvarale ning robottõstukitele pool- ja täisautomaatseid riiulisüsteeme, tornladusid ning komplektseid turvalahendusi, mis lahendavad kogu ettevõtte siselogistika. Willenbrock Baltic OÜ projektijuht Jaan Viita rõhutab, et oluline on vaadata siselogistikat tervikuna, sest vaid nii saab välja töötada maksimaalset kasu toova terviklahenduse.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Tööstusuudised esilehele