Maailma suurim kaablitootja Prysmian on tutvustamas kontserni uut äristrateegiat, millega liigutakse kaablitootjast täislahenduste pakkujaks. Ettevõtte juhi Massimo Battaini sõnul on viieaastase äristrateegia Connect to Lead eesmärk ära kasutada praegust turupositsiooni oma tugevuste arendamiseks ja kindlustamiseks ning olla eestvedaja kaablitööstuse innovatsioonis.
- Utilitase Saarde tuulepark.
„Võttes arvesse täna turul toimuvat ehk elektritarbimise kasvu, survet suurendada taastuvenergia tootmist ning vajadust stabiilsema elektrivõrgu järele, oleme end positsioneerinud turul omas vallas eestkõnelejaks. Oleme innovaatilised, kohanemisvõimelised, mõistame turu dünaamikat ning tulevikusuundi,” ütles Battani. „Meie peamine eesmärk on muuta kontsern kaablitootjast kaabelduslahenduste pakkujaks.”
„Uus strateegia on loomulik järg meie senisele tegevusele. Meie eesmärk on olla turuliider ning uus strateegia põhineb tänasel turudünaamikal,” kommenteerib Prysmian Baltikumi regiooni tegevjuht Tarvo Leppik.
Millel uus strateegia põhineb?
Uus strateegia põhineb neljal sambal, mis on uue turudünaamikaga toimetulekuks ja kasvuvõimaluste ärakasutamiseks üliolulised. Nendeks on omafinantseeritava võimsuse suurendamine, tasakaalustatud ja uuenduslik tooteportfell, inimeste mõju suurendamine ning äri segmenteerimine.
Strateegia esimene sammas seisneb investeeringutes orgaanilise kasvu toetamises järjepideva rahavoo kaudu. See tähendab, et ettevõte jätkab investeeringuid tootmisvõimsuse suurendamisse ja võimekuse tõstmisse, et jätkata klientide teenindamist ja pidada sammu nõudluse kasvuga. Selleks kahekordistuvad kapitaliinvesteeringud viie aasta jooksul 310 miljonilt 540 miljonile eurole.
Uuenduslik portfell peegeldab ettevõtte peamist fookust ehk innovatsiooni. Eesmärk on keskenduda säästvamatele kaabelduslahendustele ja samuti aitab pidev innovatsioon saavutada jätkusuutlikkuse eesmärke. Lisaks tunnustatakse ja väärtustatakse Prysmianis tööjõudu kui ettevõtte edu alust ning seetõttu panustab kontsern palju töötajate kaasamisse, koostöö edendamisse ning nende oskuste arendamisse, et tõsta inimeste võimekust ja teadmisi. Ja viimane, kuid mitte vähemtähtis sammas on kontserni tegevuste laienemine vastavalt turu vajadustele praeguselt kolmelt segmendilt neljale, milleks on energiaülekanne, elektrivõrgud, elektrifitseerimine ja digilahendused.
- Prysmiani kaablipaigalduslaev Leonardo da Vinci.
Maailma võimekaim merekaablite paigaldamise laevastik ja jälgitavad kaablitrumlid
Innovatsiooni osas on Prysmian juba täna astunud väga olulisi samme. Näiteks on kontsernil kuuest kaablilaevast koosnev maailma suurim tipptasemel merekaablite paigaldamiseks loodud laevastik. Kaablite paigaldus on võimalik väga erinevates kohtadest alates madalast veest kuni kolme kilomeetri sügavuseni, olenemata pinnast ning kas paigaldust vajab üks kaabel või tuleb tööd teostada terviklahendusena.
Kaablitrumlitele lisatav seade Alesea ja kaasnev rakendus on aga muutnud lihtsa pakendi intelligentseks varaks, mis toetab kliente nende tegevuse tõhustamisel ja varude haldamisel, pakkudes neile reaalajas varude nähtavust ning teavet nende kohta. Prysmiani Baltikumi tarneahela juht Julia Adamson selgitab, et kaablitootmise maailmas on kaablitrumlid asendamatud, mängides olulist rolli pakendamisel ja tarnimisel. „Alesea annab aga võimaluse muuta trumlid jälgitavaks. Lahendus võimaldab näha reaalajas trumlite asukohta, keskkonnatingimusi ja informatiivset infot kaabli kohta, näiteks selle tüüp ja jääk trumlil meetrites.”
Kui Baltikumis on Prysmian alles Alesea osas teostamas pilootprojekte, siis lähinaabrite soomlaste võrguettevõte Voimatel juba
kasutab Alesea lahendust, olles nii tõhustanud oma projektide järelevalvet ja suurendanud trumlite õigeaegset tagastust. See omakorda pikendab trumlite elutsüklit, vähendades nii jäätmete teket kui ka toetades jätkusuutlikkuse eesmärke.
Kestlikkusele fookustatud lahendused kesk- ja kõrgepingeprojektidele ning ehitussektorile
Taastuvenergiale üleminek toob kaasa olulisi muutusi, suurendades võrkude koormuseid. Prysmiani eesmärk on pakkuda lahendusi süsteemide parimaks ehitamiseks ja käitlemiseks ning samuti kesk- ja kõrgepingeprojektides lisaks kaablitele ettevalmistusfaasis süsteemi arvutuste ning projekti teostamise tarvikuid. „Projektides ollakse harjunud kasutama kaablite minimaalseid arvutuslikke ristlõikeid, ent pikka perspektiivi silmas pidades on oluline mõelda süsteemi maksimaalsele efektiivsusele, arvestades ka näiteks võimalikke kadusid,” ütleb Prysmiani Baltikumi kesk- ja kõrgepinge müügijuht Tanel Laasma.
Prysmian on lansseerimas tööriista TEC3, mis võimaldab teostada erinevaid süsteemi arvutusi, näiteks milline on erinevate valikute kuluefektiivsus ja süsiniku jalajälg. „Meie eesmärk on läbi andmete toetada klientide suuri investeeringuid ja leida neile parim täislahendus,” ütleb Baltikumi turundusjuht Kadri Armas. „Kuigi Balti riikides suhtutakse kestlikkuse teemadesse teatava ettevaatlikkusega, teeb Prysmian pingutusi, et olla ka siin esirinnas. Skandinaavia projektidest näeme, et kestlikkuse olulisus aina kasvab.”
Üks olulisi samme kestlikkuse vallas on Euroopa uutele keskkonnaväiteid käsitlevatele õigusaktidele vastav
E Path (varasema nimega ECO CABLE) ehk Prysmiani madalama keskkonnamõjuga toodete ja teenuste märgis. E Path tähistab täna madalama keskkonnamõjuga tooteportfelli, kuid hakkab tasapisi laienema ka teenusele. Praegusel ajal pakub Prysmian Balti riikides E Path märgisega ehitussegmendi kaableid, et meie kodud, kontorid ja taristu oleksid säästlikumad ja kestvad.
Prysmian tegutseb 50 riigis. Kontserni kuulub 108 tehast ning 26 teadus- ja arenduskeskust ning umbes 30 000 töötajat üle maailma. Prysmian on noteeritud Milano börsil ning kontserni 2023. aasta käive oli üle 15 miljardi euro. Tehased on oma kategooriates maailma suurimate tootmisvõimekustega ja võimelised toetama ka eriti keerukaid tipptasemel projekte.