Autor: Prysmian Group • 7. detsember 2023

Prysmian Group lõi kaasa mastaapses Lääne-Harju raudteeliini renoveerimisprojektis

default
Eestis eelkõige ehitus- ja võrgukaablite tootjana tuntud Prysmian Group on väga tugev tegija ka infrastruktuurikaablite sektoris. Ettevõte lõi kaasa äsja lõppenud mastaapses Lääne-Harju raudteeliinide renoveerimise projektis ning valmistub ja panustab tulevikuks – regiooni põnevaim projekt on hetkel Rail Baltica.

„Raudtee ei ole ainult liiprid ja rööpad, vaid selle juurde kuulub väga tähtis infrastruktuur, mis võimaldab üldse raudteel opereerida. Põnev on see, et kui umbes 150 aastat tagasi suudeti 400 kilomeetrit raudteed valmis teha mõne aastaga, siis tänase tehnoloogia juures läheb aega kordades rohkem, sest projektid on väga keerulised. Raudtee juurde kuuluvad valgusfoorid, loendurid, radade suunamised ja infotablood, mis ühel või teisel moel on kaablitega ühendatud. Kõik selleks, et tagada raudtee turvalisus!” selgitab Prysmian Group Baltics ASi tööstussegmendi müügijuht Andero Hännikäinen.

Ta lisab, et raudteeprojektide puhul on palju nüansse ja erilahendusi, mille puhul on Prysmian Groupil aastatepikkused kogemused. „Kaabel ei ole lihtsalt kaabel, mis sobib igale poole! Mõnele objektile sobivad hästi tuntud kaablid, mõnele objektile tuleb meie portfooliost otsida spetsiifilisemad kaablid, aga mõnikord ei olegi sobivat kaablit toodetud ja siis tasub meie käest küsida esilahendusi. Hoiame silma peal nii Eesti kui ka muu maailma raudteede arengutel ning raudteede ehitus sobitub suurepäraselt kokku ka meie jätkusuutlikkuse printsiipidega ehk siis rongid on kindlasti see keskkonnasäästlik transpordiviis, mida tasub arendada. Tervitame plaane panna rong sõitma Tartu ja Riia vahel ning arendada meie jaoks Euroopasse paremad logistikavõimalusi avavat Rail Balticat.”

default

Prysmian Groupi fookus on pakkuda raudteeprojektidesse innovatiivseid lahendusi ning teenindada kindlasti senisest rohkem kohapealseid arendusi. „Kuna kiire linnastumine jätkub, tuleb ühistranspordi osas vajadustega kohanduda ning lisaks linnade arengust tulenevatele taristuprobleemidele peab raudteetööstus arvestama klientide kasvavate ootustega ja tehnoloogia kiire arenguga,” ütleb Hännikäinen. „Raudteesüsteemid on aastatega läbi teinud intensiivse moderniseerimisperioodi, arenguteks on vaja üha suurema jõudluse, töökindluse ja ohutusega kaableid.”

Prysmian Groupil on üle maailma 25 tootearendus keskust, kus pidevalt tegeletakse erinevate materjalide ja toodete väljatöötamisega. Ettevõte pakub kesk- ja madalpinge elektri-, side-, juht- ja signaalkaableid, kiudoptilisi kaableid, andmesidekaableid, soomustatud, ekraneeritud, halogeenivabu ja vibratsioonivabu kaableid ning laia valikut tooteid, mis vastavad mitmesuguste spetsifikatsioonide nõuetele maailma eri piirkondades.

default

Lääne-Harju raudteeliinide renoveerimine oli ettevõtte jaoks esimene nii suur raudteealane koostööprojekt Eestis. Prysmian Group oli partneriks hanke tellijale ASile Eesti Raudtee ja hanke võitjale Mipro Oyle, üheskoos moderniseeriti Lääne-Harju raudteeliinide liiklusjuhtimissüsteem 16,5 miljoni euro eest. Projekti eesmärgiks oli muuta raudtee haldamine, sellel opereerimine ning liiklusjuhtimine maksimaalselt tõhusaks, ohutuks ja automatiseerituks.

Lepingupartner, Soome pereettevõte Mipro Oy on kodumaal tegutsenud üle mitmekümne aasta raudteesüsteemide ning -ohutuse valdkonnas, Lääne-Harju liiklusjuhtimissüsteemi moderniseerimise leping oli ettevõtte jaoks esimene siinpool lahte. Lisaks raudtee liikumisjuhtimissüsteemidele tegeleb 150 töötajaga aktiivselt energiasüsteemide ja tarbe- ja reoveesüsteemide automatiseerimise valdkonnas.

Mipro Eesti OÜ juhatuse liige Margus Tali sõnul pakub ettevõte automaatikasüsteemide ja raudtee liiklusjuhtimissüsteemide rätsepatööd ja võtmed kätte lahendust nii riist- kui ka tarkvaraliselt, alustades projekteerimisest, materjalide ja seadmete tarnest kuni testimise ja projektide kasutuselevõtmiseni. „Tänaseks oleme Eestis käivitanud seitse kaasaegset mikroprotsessoripõhise juhtimissüsteemiga raudteejaama elektritsentralisatsioonisüsteemi koos dispetšertsentralisatsiooniga, kusjuures uue lahendusena võtsime Eestis kasutusele neljanäidulise automaatblokeeringu kahel jaamavahel. Selline süsteem võimaldab rongidel virtuaalsignaalide järgi sõita ka vastassuunas,” selgitab ta. „Tehnoloogia areneb kiirelt ja seetõttu on suurepärane, kui on partnereid nagu Prysmian Group, kes suudavad meiega sama jalga käia.”

Tali lisab, et koostöö on olnud Prysmian Groupiga väga hea. „Tegime koostööd raudtee liikumissüsteemide ehitamisel ja oleme õpetanud üksteisele uusi asju. Suurepärane on see, et nendel on eraldi raudteekaablitele spetsialiseerunud osakond ning Prysmianiga saab suhelda nii eesti keeles kui ka vajadusel otse tehasega tehnilist infot vahetada ja igale küsimusele kiire lahenduse. Konkurents turul on küll täiesti olemas, kuid Prysmian Group on nii heal tasemel, et nendega sai läbi rääkida ka siis, kui mõnda toodet oli vaja planeeritust kiiremini kätte saada.”

Hännikäineni sõnul jäi küll projekt raskesse perioodi, mil tarneahelaid mõjutasid koroonapandeemia ja sõda. „Aga saime hakkama. Meie eelis on ka see, et olenevalt situatsioonist saame ära kasutada grupi erinevaid tehaseid ning suunata tootmisi üksuste vahel, kliente nende probleemidega vaevamata. Pikaajalistel projektidel kipub olema palju ootamatust sissekodeeritud ning meie kogemuse järgi raudtee-ehitustel ja tuuleparkidel isegi rohkem kui üldises ehitusvaldkonnas. Aga meie trumbid on kohalik esindus ja rahvusvaheline seljatagune. Oleme kohalikud, teame turgu ja suudame kiirelt reageerida erinevate küsimuste ja muutuvate vajaduste korral.”

default

Prysmian Group tegutseb 50 riigis. Kontserni kuulub 106 tehast ning 25 teadus- ja arenduskeskust ning umbes 30 000 töötajat üle maailmas. Tehased on oma kategooriates maailma suurimate tootmisvõimekustega ja võimelised toetama ka eriti keerukaid tipptasemel projekte. Keilas asuv tehas oli üks esimesi Baltikumis, kus 1990. aastatel investeeriti ISO kvaliteedijuhtimise süsteemi. Täna on tulevikku vaatav ettevõte seadnud fookuse jätkusuutlikule tegutsemisele – roheenergia kasutamise kõrval jälgitakse hoolsalt kõigi ressursside kasutust ning arendatakse keskkonnasäästlikumaid tooteid materjalide ringlusse võtmise kaudu. Ettevõte pöörab suurt tähelepanu ka inimestele – koolitamisele, võrdsusele, tööohutusele ja koostööle kogukonnaga.

prysmiangroup.ee

Liitu Tööstusuudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Harro PuusildTööstusuudised.ee juhtTel: 519 355 24
Toomas KeltTööstusuudiste toimetajaTel: 50 72 816
Anu SoometsSündmuste programmijuht Tel: 5164397
Rain JüristoReklaamimüügi projektijuhtTel: 6670 077