2012. aastal jõuti esimese hoonekompleksi avamiseni. Tänaseks on pargis 10 tootmisklienti, 20 teenusklienti ja kaks hoonekompleksi kogupinnaga ca 14 000 m2. Kohe saaks park ära majutada kliendi, kes otsib elektrit säästvate leedlampidega ruume suuruses 50– 2800 m2. PAKRI Teadus- ja Tööstuspark kasvab ca 60 hektari suurusele maa-alale Paldiskis, mida hakkab lähitulevikus teenindama autonoomne 25 MW võimsusega taastuvenergial toimiv tark-energiavõrk, mis oma olemuselt on ka energiaühistu. PAKRI energiaühistu on just läbinud ka Arengufondi energiaühistute mentorprogrammi, mis on tugevasti kaasa aidanud selle mudeli praktiliseks rakendamiseks. Osaliselt energiaühistu põhimõtetel toimiva PAKRI energiavõrgu peamine eesmärk on kliendile tagada roheline varustuskindel energia ja pakkuda täiendavalt uuele tehnoloogiale ainulaadset testimise võimalust reaalses keskkonnas.
Laansoo sõnul on PAKRI jaoks oluline, et kõik pargis töötavad inimesed tõesti naudiksid rohekeskkonda ning muutuksid selle kaudu produktiivsemaks ehk oma tööandjale lisaväärtust pakkuvaks. “Oleme suurepärane keskkond uute tulevikutehnoloogiate katsetamiseks ja tänaste tootmiseks, propageerides ka ise kõrge motivatsiooniga Eestis väljatöötatud tehnoloogiaid. Näiteks pakume täna testkeskkonda väiketuulikule My!Wind! ja tootmispinda suurimale väiketuulikute tootjale Tuge Energia. Peatselt, kui targa-linnaku ja targa-võrgu detailplaneering saab kehtestatud, püstitatakse PAKRI Teadus- ja Tööstusparki Eesti ettevõtte Goliath Wind järgmise generatsiooni 3,3megavatine tuulik.”
PAKRIs on oma tootmise sisse seadnud ka näiteks puitelementidest energiatõhusate hoonete valmistaja ja üks suuremaid kliente Kruunu OÜ, oma nišis maailmas tippu kuuluv spordiareenide tootja Kanstet OÜ ning nanotehnoloogia alusel innovaatilist tekstiili arendav Itaaliast tootmise Eestisse kolinud ITM Plasma Technology Group. Hiljuti käivitas tootmise PAKRIs ka merekonteineritest energiatõhusate majakeste valmistaja Zeroliving OÜ.
Parimad tulemused toob sünergia
ZeroLiving OÜ juht Magnus Sirelmets ütleb, et PAKRI Teadus- ja Tööstuspark ei ole lihtsalt ruumide rendileandja, vaid tänu neile saab kasvatada nii firma usaldusväärsust kui ka müüginumbreid. “ZeroLivinguga alustades oli minu kui asutaja visioon, luua läbimõeldud ehitussüsteem, mis ei oleks põlve otsas kokku klopsitud, vaid mille jaoks on võetud aega ja mida on katsetatud ning täiustatud. Meie pidev töö erinevate kontseptsioonidega konteinerhoonete arendamisel on õnnestunud tänu PAKRI Teadus- ja Tööstuspargi eestvedajatele, kes meid on suunanud ja aidanud luua hädavajalikke kontakte. Teaduspargi eesmärk luua oma asukate vahel sünergia on aidanud läbi teadmiste ja oskuste jagamise mitmetel siinsetel firmadel kasvada.”
PAKRIs täiendatakse pidevalt varustus- ja taastuskindlat energiavõrku ehk eesmärk on ühel päeval enamik energiast toota kohapeal, mis tagaks 100% rohelise energia ning stabiilse elektrienergia, kütte- ja jahutushinna (energia+jaotuskulu).
“Pakume oma klientidele sünergiat: ettevõtte arengut toetavad äriteenused ja toote/teenuse teadus-arendus ehk Tallinna Teaduspark Tehnopol koos globaalse võrgustikuga, kodu- ja välisülikoolid, alaliidud jne; tootmis-katsetuspinda innovaatilises targas linnas koos rohelise energiaga ning tehnoloogia testimisega,” räägib Laansoo.
Täna võib öelda, et lisaks sellele, et PAKRI Teadus- ja Tööstuspark on üks Harjumaa arengustrateegia prioriteetseid projekte, on PAKRI komplektselt oma tark-linnaku ja tark-energiavõrguga ka Põhja-Euroopa üks suuremaid rohetehnoloogia arendamisele suunatud füüsilisi keskkondi. PAKRI tark-energiavõrk on innovaatilise lahendusega, sisaldades ka energia salvestamist, mis annab võimaluse toota energiat taastuvallikastest pargi enda territooriumil. See annab võimaluse kontrollida taastuvenergiahinda ning muudab klientide tooted ja teenused rohkem keskkonnasõbralikumaks. Väljatöötamisel on ka keskkonnasõbraliku toote sertifikaat ja tempel.