Autor: Tööstusuudised.ee • 5. märts 2021

A. Le Coq rajab uue biogaasi- ja reoveepuhastusjaama

Tänane nurgakivi panek.
Foto: Jaak Jänes
Täna asetati nurgakivi A. Le Coqi biogaasi- ja reoveepuhastusjaamale. Investeeringu maksumus on 3,5 miljonit eurot, sh 1,1 miljonit tuleb Euroopa Liidu toetusrahadest.

Sellega koos rajatakse tehase territooriumile uus lahkvoolne kanalisatsioon, mis tähendab, et tootmise pesuvesi, olmevesi ja sademevesi suunatakse eraldi torustikesse.

Tegemist on Eestis ühe unikaalsema biogaasi- ja reoveepuhastusjaamaga, mis võimaldab tehasel toota heitveest biogaasi ning vähendada linnakanalisatsiooni suunatava heitvee reostuskoormust kuni 80%.

A. Le Coqi juhi Tarmo Noobi sõnul on see üks tähtsam investeering ettevõtte keskkonnajalajälje vähendamiseks. Valmiv biogaasijaam katab 10-15% kogu tehase soojusenergiavajadusest, vähendades seeläbi maagaasi tarbimist ja süsinikujalajälge.

„Piltlikult öeldes ei lähe meie tehases varsti enam midagi raisku. Rajatav biogaasijaam eraldab tootmises tekkinud heitveest tahke orgaanika ja muundab selle biogaasiks, mis katab 10–15% kogu tehase soojusenergiavajadusest,“ kirjeldas Noop.

Lisaks biogaasi tootmisele puhastab rajatav jaam oluliselt tehase heitvett. „Tänu jaamale suuname linnakanalisatsiooni 80% puhtama vee, mida on Tartu veevärgil lihtsam puhastada ja taas ringlusesse lasta,“ tõi Noop välja teisegi eelise.

Nurgakivi asetamisel viibinud ehitusettevõtte Schöttli esindaja Christina Jörg hindab projekti juures eelkõige A. Le Coqi mõtteviisi vaadata oma tootest kaugemale. „Head õlut ja maitsvaid jooke oskavad teha kõik. Vähe on aga neid, kes vaatavad oma toodangust kaugemale ja mõtlevad, millise jalajälje jätab nende tegevus keskkonnale,“ ütles Jörg.

Biogaasi- ja reoveepuhastusjaama valmimine on üks osa A. Le Coqi keskkonnalubadusest muuta maailm paremaks ja puhtamaks paigaks, kus elada. Üheks olulisemaks sihiks on ettevõte seadnud oma süsinikujalajälje vähendamise, mida rajatav biogaasijaam aitab saavutada. CO2 jalajälge aitavad oluliselt vähendada ka ettevõtte üleminek 100% roheelektrile, päikesepargi rajamine logistikakeskusele ja tootmises juurutatud Energy Track energiajuhtimissüsteem. Möödunud aasta lõpust kogutakse katlamaja korstende otsast kokku kogu soojusenergia, mis suunatakse tagasi tootmishoonete kütteks. Kõigi nende tegevuste tulemusena väheneb A. Le Coqi aastane süsinikujalajälg ligi 8000 tonni aastas.

Planeeritav biogaasijaam valmib 2021. aasta sügiseks ja hakkab täiel võimsusel tööle aasta lõpus.

Liitu Tööstusuudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Tööstusuudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Harro PuusildTööstusuudised.ee juhtTel: 519 355 24
Toomas KeltTööstusuudiste toimetajaTel: 50 72 816
Anu SoometsSündmuste programmijuht Tel: 5164397
Rain JüristoReklaamimüügi projektijuhtTel: 6670 077