Autorid: Priit Pokk, Tööstusuudised.ee • 10. veebruar 2021

Teet Kuusmik: Ida-Virumaa tööstuse areng käib praegu hea hooga

Praegu on näha, et välisettevõtete huvi Ida-Virumaa vastu kasvab ja läbirääkimised investeerimiseks käivad enam kui 20 ettevõttega, ütles SA Ida-Virumaa Tööstusalade Arenduse juhatuse liige Teet Kuusmik Äripäeva raadio hommikuprogrammis.

Teet Kuusmik.
Autor: Raul Mee

Ida-Virumaa puhul räägitakse enamasti küll põlevkivist, kuid lisaks sellele tegutseb sealkandis mitmeid teisi suuri tööstusettevõtteid, mille hulgas on näiteks ka suur veefiltrite tootja Aquaphor. SA Ida-Virumaa Tööstusalade Arenduse juhatuse liige Teet Kuusmik rääkis esmaspäeval Äripäeva raadio hommikuprogrammis, et Aquaphori näol on tegemist ettevõttega, mis alustas Ida-Virumaal tootmist juba 6-7 aastat tagasi ja on nüüdseks kasvanud tõeliseks suurettevõtteks, mis annab tööd umbes 600-700 inimesele. "Sellel aastal tuleb Aquaphorilt kindlasti uudiseid ka laienemise kohta," vihjas Kuusmik.

Lisaks tegutsevad Ida-Virumaal sellised rahvusvahelised ettevõtted nagu Fortaco ja Hanza Mechanics, aga ka mitmed toiduainetööstused - näiteks Farmi ja Polven. Leidub ka mitmeid puidu ümbertöötlemise ettevõtteid, näiteks Repo Vabrikud. "Ida-Virumaal on täna väga erinevaid ja erineva suurusega ettevõtteid. Ja on näha, et ka välisettevõtete huvi kasvab," kinnitas ta.

"Kui rääkida meie enda tööstusparkidest, siis meil on sellised ettevõtted nagu Primatek Coatings või Bell Technology, mis on puhtalt välisinvestorid. Hetkel käib Kohtla-Järvel tehnoloogia start-up-ettevõtte Tbhawt Manufacturing tuulegeneraatorite tehase ehitamine. Selles mõttes on näha, et põnevaid ettevõtteid on, järjest tuleb juurde uusi põnevaid ettevõtteid. Tööstuse areng käib minu arvates praegu Ida-Virumaal päris hea hooga," kinnitas ta.

Välisinvestorite huvi on suur

Kuusmik rääkis veel, et Ida-Virumaa on pikaajaliste tööstustraditsioonidega piirkond, kus tuleks neid traditsioone edaspidigi ära kasutada ja tootmisele keskenduda. Praegu juba paistabki piirkonnale helgem tulevik. Möödunud kevadel külmutati seoses koroonakriisiga piirkonnas mitmeid projekte ja nii jäi 20 ideest alles vaid viis, kuid nüüdseks on see muutunud. "Oleme täna üsna huvitavas ajajärgus. Eelmisel aastal külmutati tõesti mitmed projektid - võin siia näiteks tuua sporditoitude tootmise, mille jaoks pidi väga palju materjale tulema Hiinast, või käsitööõllede tootmise, mis on peamiselt suunatud pubidele ja restoranidele, mis on nüüdseks igal pool sisuliselt terve aasta kinni olnud või töötanud vähendatud mahus. Sellised projektid on praegu n-ö ooteasendis," märkis Kuusmik saates.

Keerulisest kevadest on praeguseks aasta möödas ja mitmed tootmisettevõtete omanikud on otsustanud ettevõtete laiendada. "Ütleme nii, et tekkinud on väärtusahela augud, mida tootmisettevõtted saaksid täita ja raha teenida. Väga paljud ettevõtjad mõtlevad ikka väga tõsiselt investeeringute tegemisele ja sellest mõttes on Eesti praegu unikaalses seisus," rääkis Kuusmik.

Ta lisas, et suur mõjutaja on ka Eesti e-residendiks registreerimise võimalus, sest seeläbi on võimalik ettevõtjal põhimõtteliselt elektrooniliste vahendite ja kanalite kaudu teha ära kõik toimingud, mis on vajalikud tootmise käivitamiseks. "Eesti on selles mõttes täna unikaalses olukorras, sest üheski teises riigis maailmas ei ole täna seda võimalust, et kogu investeerimisprotsessi alates mõttest kuni ettevõtte käivitamiseni saab ära teha mõnes välisriigis," sõnas ta ja lisas, et see on ka üks põhjuseid, miks välisettevõtted Ida-Virumaa vastu suurt huvi tunnevad.

Suurt huvi kinnitab Kuusmiku sõnul näiteks viimase poolaasta jooksul lisandunud uute projektide hulk. "Meil on täna n-ö torus umbes 25 uut projekti, mis on tulnud lauale [viimase] poole aasta. Nendega peame aktiivseid läbirääkimisi. Näeme, et tootmisettevõtete puhul on varasemaga võrreldes investeeringute maht kasvanud. Kui meil siin 3-4 aastat tagas oli investeeringute keskmine maht kuskil 5-6 miljonit eurot, siis praegu on see kuskil 30-40 miljonit," rääkis ta.

Seega võib Ida-Virumaale lähiajal tulla sadade miljonite eurode eest investeeringuid. "Võib öelda jah, et kui meil on torus 20 ja rohkem projekti ning investeeringute mahud on mõnikümmend miljonit eurot, siis selline poole miljardi kanti võiks meil olla selliseid potentsiaalseid investeeringuid järgmine 3-4 aasta jooksul."

Kuula saatelõiku järele siit:

Jaga lugu
Toostusuudised.ee toetajad:
Harro PuusildTööstusuudised.ee juhtTel: 519 355 24
Toomas KeltTööstusuudised.ee toimetajaTel: 50 72 816
Anu SoometsSündmuste programmijuht Tel: 5164397
Rain JüristoReklaamimüügi projektijuhtTel: 6670 077