Autorid: Äripäev, Редакция специальных проектов Äripäev, Электронный справочник Äripäev • 18. veebruar 2015
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Liviko kaebas ministeeriumi kohtusse

AS Liviko palus kohtul tühistada põllumajandusministri käskkirja geograafilise tähise Estonian Vodka registreerimise taotluse edastamise kohta Euroopa Komisjonile ning taotles esialgset õiguskaitset.

Ministri käskkiri riivab põhiseaduse vastaselt Livikole kuuluvate kaubamärkide „Estonian Vodka“ ja „Viru Valge Estonian Vodka“ varaliste õiguste kasutamist, teatas ettevõte pressiteates. Liviko õiguskaitse taotlus puudutab muuhulgas Eesti tuntuima ja enim eksporditava kvaliteetviina Viru Valge kaubamärgi kaitset.

Liviko kaebuses Tallinna halduskohtule seisab muuhulgas, et põllumajandusministri käskkirja puhul on tegemist kaubamärkide ja nendega seotud varaliste õiguste ehk AS Liviko omandi varjatud ja lubamatu sundvõõrandamisega põhiseaduse mõttes. Ministri käskkiri on vastuolus põhiseadusega ning viib rakendamisel konkurentsiõiguse ja Euroopa Liidu õiguse rikkumiseni.

„Kahtlemata ei ole omandi sundvõõrandamine vajalik Eesti traditsioonilise viina tootmise väärtustamiseks, mis on geograafilise tähise taotlemise eesmärgina välja toodud,“ ütles AS Liviko juhatuse esimees Janek Kalvi.

Tekib monopol

Kaebus toob välja, et käskkirjaga välistatakse Estonian Vodka tähist kandvate toodete turustamine kõikide muude isikute poolt peale tähise taotleja Estonian Spirit OÜ. Mõistlikku põhjust või vajadust käskkirjas kajastatud kujul geograafilise tähise registreerimiseks ei ole. Avalik huvi ei puuduta mitte Estonian Spiriti tootmisprotsessi ja –ahela kaitsmise vajadust, vaid Eestis traditsioonilist viina tootmismeetodit, mida kasutavad ka teised tootjad.

Kui Eesti riigi algatusel võetakse vastu toimik Estonian Spiriti esitatud sõnastuses, siis tekib ettevõttel etüülalkoholi tootmise turul monopol. Tehnilises toimikus toodud tingimustele vastab üksnes Estonian Spiritile kuuluv tootmisüksus ja ainult tema suudab toota tähisele vastavat etüülalkoholi. Ettevõte oleks seega ainus nõuetele vastava viina tooraine etüülalkoholi tootja, ühtlasi on tegemist jaeturul lõpptoodangut müüva isikuga. Eeltoodu tähendab, et ainsa etüülalkoholi tarnijana saab Estonian Spirit kontrollida kõikidele tema konkurentidele tarnitava etüülalkoholi hinda.

Liviko on seisukohal, et kui tehnilises toimikus sisalduv nõue kasutada piirituse valmistamisel Eesti päritolu vett ei oma tähtsust etüülalkoholist valmistatud viinale eriliste tunnuste andmisel, siis on vastav nõue ebaproportsionaalne ning geograafiline tähis Estonian Vodka kahjustab põhjendamatult kaupade vaba liikumist Euroopa Liidu siseturul ja rikub Euroopa Liidu aluslepingutel põhinevaid kaupade vaba liikumise norme.

Jaga lugu
Toostusuudised.ee toetajad:
Harro PuusildTööstusuudised.ee juhtTel: 519 355 24
Toomas KeltTööstusuudiste toimetajaTel: 50 72 816
Anu SoometsSündmuste programmijuht Tel: 5164397
Rain JüristoReklaamimüügi projektijuhtTel: 6670 077