Aaviksoo: Õppige sõnastama probleeme

Esinedes täna toimuval ettevõtjate ja ülikoolide kostööpäeval „Liftiga tulevikku” ütles haridus- ja teadusminister Jaak Aaviksoo, et ettevõtjad peavad õppima sõnastama teadlastele piisavalt olulisi, kuid samas jõukohaseid probleeme.

Aaviksoo sõnul on ettevõtete suutlikus probeeme sõnastada tõsine väljakutse, kuid mille õnnestumise korral võib tõusta suurt tulu mõlemale poolele. Aaviksoo tõi kaks õnnestunud näidet Ameerikast.

Ameerikas armastatakse rasva sees praetuna süüa suuri magusaid sibulaid. Georgia Ülikoolile anti praktiline ülesanne leida lahendus, kuidas säilitada suuri magusaid sibulaid värsketena alates põllult korjamisest kuni turustamiseni kauplustes. Tavatingimustes riknevad need sibulad kiiresti. Aaviksoo väitel sai vajaliku tehnoloogia välja töötamisest ülikooli silmapaistvamaid saavutusi, mis on toonud ülikoolile kasu miljardeid dollareid.

Naaberosariigis asuv ülikool murrab aga pead, kuidas suures tööstuses surmata kanu nii, et stressihormoon liha maitset ei rikuks. „Ükski kana ei tohi kisama hakata, sest teised läheksid selle peale närvi,” selgitab Aaviksoo teadusasutuse ja tööstuse vahel lahendamiseks seatud probleemi. Kui ülikool selle probleemi lahendab, võib see talle eeldatavasti sisse tuua kuni 5 mijardit dolarit.

„Analoogsete küsimuste püstitamise vastu Eestis tunneksid teadlased kindlasti huvi. Küsimusel peab olema teaduslik sisu ja see peab olema vastastiku mõistetav,” leiab Aaviksoo.

Osale arutelus

  • Tanel Raig

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Tööstusuudiseid sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Statistika

Valdkonna töökuulutused

TECH SYSTEMS otsib PROJEKTEERIJA-KONSTRUKTORIT

Tech Systems OÜ

28. veebruar 2019

KLINKMANN EESTI AS otsib MÜÜGIJUHTI

Klinkmann Eesti AS

26. veebruar 2019

Teabevara