Oktoobriks valmib Eesti gaasituru liberaliseerimise kava

Vastavalt Vabariigi Valituse poolt seatud ülesandele gaasimajanduse valdkonnas, tellis Elering ettevõttelt Pöyry Management Consulting (UK) Ltd analüüsi gaasituru liberaliseerimisega seonduvatest poolt- ja vastuargumentidest ning kava vajalike edasiste tegevuste osas.

Oktoobri lõpuks valmiva gaasituru liberaliseerimise kava eesmärk on anda globaalse gaasituru võimalike arengute valguses vastus Eesti gaasituru arendamise võimalustest ja mudelitest, ülekandesüsteemi eraldamisest tootmise- ja müügitegevusest ning vajalikest infrastruktuuri investeeringutest gaasimajanduses. Samuti analüüsitakse erinevate tariifimudelite kasutamise mõjusid.

Eleringi juhatuse esimees Taavi Veskimägi sõnul peab gaasituru arendamine tagama läbi tarneahelate ja tarnijate mitmekesisuse piisava energiajulgeoleku gaasi kasutamisel. „Arenenud gaasiturg annab meile võimaluse kasutada senisest enam gaasi kui madalaima CO2 emissiooniga fossiilset kütust majandusarenguks vajaliku energia saamisel. Arvestades globaalset toimuvaid olulisi muutusi gaasimajanduses läbi veeldatud gaasi ja kildagaasi laiema kasutuse, tasub põhjalikult uurida gaasi kui sildkütuse perspektiive liikumaks fossiilsete kütuste kasutamiselt enam taastuvenergia kasutamisele,“ kommenteeris Veskimägi. „Koostatav kava peab andma meile selge platvormi edasiseks tegevuseks nii turu lõplikuks liberaliseerimiseks ja edasiseks arendamiseks kui gaasinfrastruktuuri investeeringute perspektiividest.“

Eestile on maagaasi direktiiviga antud erand omandilise eraldamise artiklite rakendamisel, millest olulisim on erand maagaasivõrkude ning tarnimise ja tootmise omandilise eraldamise osas. Samas ei ole antud erand keelava iseloomuga ja siseriikliku õigusega on võimalik sätestada direktiiviga analoogsed normid, kui need osutuvad Eesti energiavarustuskindluse seisukohalt otstarbekaks.

Valitsus tegi eelmise aasta novembris Eleringile ülesandeks arendada välja ettevõttes gaasialane kompetents. Eleringi, majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi ning Pöyry koostöös valmib Eesti gaasituru liberaliseerimise plaan käesoleva aasta oktoobri lõpuks. Kava koostamiseks konsulteeritakse ministeeriumide ja teiste riigiasutustega, samuti erinevate turuosalistega, sealhulgas Eesti Gaasiga.

Osale arutelus

  • Katre Pilvinski

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Tööstusuudiseid sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Statistika

Valdkonna töökuulutused

TECH SYSTEMS otsib PROJEKTEERIJA-KONSTRUKTORIT

Tech Systems OÜ

28. veebruar 2019

KLINKMANN EESTI AS otsib MÜÜGIJUHTI

Klinkmann Eesti AS

26. veebruar 2019

RECTICEL otsib QHSE INSENERI

Tammiste Personalibüroo OÜ

21. veebruar 2019

Teabevara