Ukraina liigub Venemaale lähemale

Ukraina uus president üritab venelastelt madalama hinnaga gaasi peibutada, pakkudes vastukaaluks strateegiliselt tähtsa maagaasijuhtme kontrolli loovutamist Venemaale, mille kaudu viimane ekspordib ligi 80% oma gaasist Euroopasse.

Financial Timesi andmetel peavad täna Moskvas läbirääkimisi Venemaa energiaminister Juri Bojko ja Naftogazi esimees Jevgeni Bakulin. Teatavasti on Ukraina suhted Venemaaga, eriti energeetikaküsimustes, vägagi politiseeritud, mis on varasemate hinnatülide käigus jätnud gaasite nii Euroopa kui ka endise idabloki maad.

Janukovitš üritab Moskva-sõbraliku poliitikaga leida Venemaalt leebust, mis läheb vastuollu küllaltki läänesõbraliku Viktor Juštšenko poliitikaga. Opositsiooni juht ja endine peaminister Julia Tõmošenko kirjeldas seda plaani kui illegaalset ning riiklike huvidega konfliktis olevat.

Enne kohtumist Juri Bojkoga kaitses Bakulin gaasijuhtme loovutamise mõtet: „Konsortsium hõlbustab Ukraina gaasitarne süsteemi integreerumist Euroopa energiaturuga, riskimata tulevaste energiakriisidega.“ Vastupidiselt naabritele Valgevenes, kes loovutasid odavamate hindade pärast juhtmed Venemaale, ütlesid Kiievi ametnikud, et Ukraina annab Venemaale üle üksnes juhtmete juhtimise, mitte aga omanikustaatuse.

Kuigi uue plaani detailid on veel ähmased, siis Kiievi uus juhtkond loodab, et Moskva ja Brüsseli kaasamine juhtimisse aitab tuua investeerimiseks vajalikke miljardeid, mida läheb torujuhtme moderniseerimiseks ja laiendamiseks hädasti vaja.

Moskva ilmutas küll plaani vastu huvi, kuid ei täpsustanud, kas Kiievit ka odavamate hindade „premeeritakse“. Venemaa ametnik Konstantin Zatulin ütles, et Kiievil on võimalus saada madalama hinnaga gaasi, kui pikendatakse 2017. aastal lõppevat üürilepingut, millega Venemaa Musta mere laevastik rendib Krimmi poolsaarel asuvat sadamat.

Osale arutelus

  • Fredy-Edwin Esse

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Tööstusuudiseid sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Statistika

Valdkonna töökuulutused

KLINKMANN EESTI AS otsib MÜÜGIJUHTI

Klinkmann Eesti AS

26. veebruar 2019

TECH SYSTEMS otsib PROJEKTEERIJA-KONSTRUKTORIT

Tech Systems OÜ

28. veebruar 2019

Teabevara