Toormepuudus ajab puitmaterjali hinda üles

Puidutoodete hinnad on aasta lõikes küll
keskmiselt veerandi võrra langenud, ent toorme nappus tõstab hindu ja sunnib
tootjaid marginaali arvel järeleandmisi tegema.

ASi Rait juhatuse esimehe ja höövelmaterjalide ärijuhi Ivar Dembovski sõnul jääb hinnatõus aasta algusest 20 protsendi piiridesse. Hinnatõusu ühe põhjusena toob Dembovski välja tootmisvõimsuste vähendamise ja ettevõtete sulgemise okaspuiduturul. "Tootmismahud on langenud rohkem kui nõudluse maht. Tasakaal on paigast ära läinud ja ma arvan, et kui praeguseks on hinnad 20% tõusnud, siis kolmandas kvartalis võib tõus jätkuda," lisas ta.

"Hinnatõus on põhjustatud kehvast toorme kättesaadavusest. Metsaomanikud ei võta oma metsa maha, sest tahavad kõrgemat hinda saada," rääkis ASi Puukeskus tegevdirektor Atso Matsalu. "Toormaterjali puudus on sundinud paljusid tööstusi uksi sulgema ja seetõttu on kättesaadavus lõpptootele väga vilets," lisas ta.

Edasist hinnamuutust on raske prognoosida ja Matsalu sõnul antakse hinnatõusudest väga ootamatult teada, vaid nädala jagu ette. "Ehk sügisel, kui nõudlus väheneb, hakkab hind taas langema, aga see sõltub ka sellest, kuidas toormaterjali tulema hakkab," rääkis ta. Puukeskuses on lõpptoodete hinnad tõusnud 10-15% ning Matsalu sõnul tuleb toorme hinnatõusust väiksem tõus marginaali arvelt. "Kvaliteesemaid tooteid oleme toonud Soomest, kus hinnad samuti ligikaudu 20% tõusnud. Ka Soomes on palju tööstusi suletud," nentis ta.

Pikemalt loe tänasest Äripäevast.

Osale arutelus

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Tööstusuudiseid sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Statistika

Valdkonna töökuulutused

KLINKMANN EESTI AS otsib MÜÜGIJUHTI

Klinkmann Eesti AS

26. veebruar 2019

TECH SYSTEMS otsib PROJEKTEERIJA-KONSTRUKTORIT

Tech Systems OÜ

28. veebruar 2019

Teabevara