Tšehhi Budweiser tuleb miljardi euroga müüki

Tšehhi majanduse üks pärleid, eakas ja mainekas
Budweiser Budvari õlletehas erastatakse, mis valitsuse hinnangul peaks sisse
tooma miljard eurot ja lahendama igaveseks Budweiseri kaubamärgitüli.

Jaroslav Hašeki "Švejkistki" tuttavas Ceske Budejovices asuva Budweiser Budvari õlletehase algusajad ulatuvad Austria-Ungari keisririigi päevadesse, kirjutas Äripäev. Firma saksakeelsele algupärale viitab tema kuulsaim kaubamärk Budweiser. Budweis ei tähenda midagi muud kui Budejovicet.

Kui Tšehhi 1990. aastate algul taasiseseisvus, kavatses valitsus õlletehase maha müüa. USA õllehiiu Anheuser-Buschiga peeti seitse aastat läbirääkimisi, aga tehingut ei sündinud, siis sai Tšehhi valitsusel kannatus otsa. Budweiser Budvar otsustati jätta riigi kätte, kuigi kõik teised suuremad õlletehased müüdi maha.

Nüüd minnakse Budweiseriga uuele ringile. Parempoolne valitsus teatas, et Budweiser Budvar muudetakse riigiettevõttest aktsiaseltsiks ja erastatakse. Hind on soolane - umbes miljard eurot. Ja jällegi peetakse peamiseks ostjakandidaadiks Anheuser-Buschi.

Need kaks kanget vaidlevad Budweiseri kaubamärgi üle juba ligi sada aastat. Kaks saksa emigranti, Eberhard Anheuser ja Adolphus Busch, hakkasid XX sajandi algul USAs ilma litsentsita valmistama Euroopas tuntud õllesorte, mis meeldisid Euroopast sisserännanutele. Kui Tšehhi tootjad sellest teada said, sõlmisid pooled 1911. aastal kokkuleppe, et Anheuser-Busch maksab Budweiseri nime kasutamise eest kompensatsiooni.

Kui maailmaturg Tšehhi ees taas avanes, tõlgendasid Budweiser Budvar ja Anheuser-Busch vanu leppeid erinevalt. Alles eelmisel talvel saabus poolte vahele leppimine, kui nad soostusid USA turul koostööd tegema. Seetõttu ongi kõige tõenäolisem Budweiser Budvari ostja Anheuser-Busch.

Osale arutelus

  • Mariliis Pinn

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Tööstusuudiseid sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Statistika

Valdkonna töökuulutused

RECTICEL otsib QHSE INSENERI

Tammiste Personalibüroo OÜ

21. veebruar 2019

TECH SYSTEMS otsib PROJEKTEERIJA-KONSTRUKTORIT

Tech Systems OÜ

28. veebruar 2019

KLINKMANN EESTI AS otsib MÜÜGIJUHTI

Klinkmann Eesti AS

26. veebruar 2019

Teabevara