24. aprill 2019

Modulaarne kaablidispenser firmalt igus laevade ohutuks toiteallikaks kaldalt

Paigaldatuna kindlaksmääratud sildumiskohtadesse, võimaldab kaabliketi dispenser sadamas ohutult laevu elektrienergiaga varustada tänu pikendatavale kaabliketile ja väga paindlikele chainflex kaablitele.
Foto: igus GmbH
Kaldalt voolu võtvate laevade hulk kasvab pidevalt, seda eelkõige sadamate heitkoguste vähendamise nõuete tõttu. Selle võimaldamiseks pakub igus uuenduslikku lahendust kaabliketi dispenseri näol.

Kindlaksmääratud sildumiskohtadesse paigaldatuna tagab modulaarne kaablite juhtimissüsteem tänu pikendatavale kaabliketile ja väga paindlikele kaablitele ohutu laevade energiavarustatuse.

Laevad peavad pardal olevaid süsteeme elektriga varustama isegi sadamates. Laevade CO2 emissiooni, peene tolmu ja vääveloksiidide heitkoguste vähendamiseks võetakse järjest rohkem energiat laevadele maalt. Sõltuvalt laeva tüübist erinevad nõuded kaablite juhtimissüsteemile sadamas. Parvlaevade puhul tarnitakse kaldalt tulev elektrienergia läbi niinimetatud kaabli dispenseri. Tegemist on suure, püsivalt paigaldatud kraanaga, mis võimaldab ühe või enama mitmesoonelise pistikühendusega kaabli pikendamist. Pikendatud kaabel on kaitsmata ja pinges nii lainetuse tõttu, kui ka laeva peale- ja mahalaadimise ajal. Kaablite ohutuks maalt laevale juhtimiseks on liikuvate plastide spetsialist igus välja töötanud alternatiivi – kaabliketi dispenseri.

Kaablite juhtimissüsteem ulatusega rohkem kui 10 meetrit

Modulaarne ja kompaktne süsteem on kinnitatud sadama sildumiskohtadele ja sellel on pikendatav pöörlev käsi, mis ulatub laevani. See võimaldab meeskonnal hõlpsasti kaldalt tuleva vooluühenduse laevaga ühendada. Käe liikumist ja rohkem kui 10 meetri pikkust kaabliketti liigutavad elektrilised ajamid. Neid saab juhtida maapealse juhtpaneeli või pardal oleva kaugjuhtimispuldi abil. Kolmemõõtmeline triflex kaablikett kompenseerib kaablitele pinget avaldavat liikumist. Kolm esimest kaabliketi dispenserit iguselt on juba edukalt Bergeni lähedale Norrasse paigaldatud.

Turvaline kaablikett koos painduvate kaablitega modulaarses süsteemis

Kaabliketi dispenser koosneb kolmest komponendist: kaabliketi valmislahendusest, kaabliketi pesast ja tugikonstruktsioonist. Kaabliketi valmislahenduse näol on tegemist korrosioonivabast, kõrge jõudlusega polümeerist valmistatud triflex mitmeteljelise kaabliketiga, mis on täidetud ühesooneliste kaablitega ning mida on võimalik kaabliketi pesast välja tõmmata.

Triflex kaablikett kaitseb hästi painduvaid chainflex kaableid kolmemõõtmeliste liikumiste korral ning tagab minimaalse painderaadiuse ja kaablite täieliku kaitse pingutuse vastu. Sõltuvalt vajadusest võib kaabliketti paigaldada ühesoonelisi kaableid keskmise või madala pinge tarvis. Need ei ole mitte ainult kulutõhusamad, kui mitmesoonelised kaablid, vaid on spetsiaalselt välja töötatud kaablikettides kasutamiseks.

Valikuna pakub igus 403 kaablit koos DNV-GL sertifikaadiga kaabliketi dispenseris kasutamiseks. Kõiki chainflex kaableid testitakse ettevõttesiseselt 2750 ruutmeetri suuruses katselaboris. Igus on ainus ettevõte maailmas, mis pakub oma kaablitele unikaalset 36 kuu pikkust garantiid. Kaabliketi valmislahendust on võimalik küllaltki väikese painderaadiusega konfigureerida tänu ühesooneliste kaablite väikesele läbimõõdule. See omakorda säästab ruumi ja vähendab kogu süsteemile kuluvat pinda. Kaablikett ise paigaldatakse pesasse. Iguse kaabliketti väljastav moodul võimaldab ketti erinevates pikkustes väljastada.

Tugikonstruktsioon võimaldab kõrvuti paigaldada kuni viis kaabliketi pesa, et pakkuda võimalikult mitmekesist teenindust erinevatele laevadele. Kompaktne kaldal paiknev toiteallikas vastab rahvusvahelise standardi IEC 80005 nõuetele. Kaablite juhtimiseks mõeldud kaabliketi dispenserit saab lisaks alarmide ja lahti ühendamise jaoks mõeldud signaalsüsteemile varustada liikumist ja pikkust jälgiva süsteemiga.

Rohkem infot: www.igus.ee/kaldatoide

Toostusuudised.ee toetajad:
Harro PuusildTööstusuudised.ee juhtTel: 519 355 24
Toomas KeltTööstusuudiste toimetajaTel: 50 72 816
Anu SoometsSündmuste programmijuht Tel: 5164397
Rain JüristoReklaamimüügi projektijuhtTel: 6670 077