(Sisuturundus) CM: Ektaco on 25 aastat arendanud Eesti automaatika- ja IT-sektorit 

Ligi 25 aastat automaatika ja IT-alal tegutsenud Ektaco ASi juured ulatavad sügavale Eesti inseneeria ajalukku,  sest just Ektaco arendatud on meie esimesed kaugloetavad energiaarvestid ja kunagised kuulsad Juku kooliarvutid.

Täna on Ektaco tähtsaim ekspordiartikkel Eesti HoReCa sektoris liidrikohal olev kassasüsteem CompuCash 4000.

Ektaco tegevus sai alguse 1980. aastal, kui ENSV Küberneetika Instituudi Erikonstrueerimisbüroos loodi automaatikaosakond, mille eesmärgiks oli uute tööstusautomaatika alaste riist- ja tarkvaraväljatöötluste arendus ning juurutamine.

Seadmeid toodeti väikeseeriatena ning nende baasil loodi juhtumis- ja andmehõivesüsteeme nii keemiatööstusele, energeetikale kui ka põllumajandusele. Ühe eesrindliku süsteemina loodi hajutatud kontrollerite kohtvõrgul põhineva juhtimissüsteemi Satelliit riist- ja tarkvara, mille kuldkliendiks oli NSVL Aatomitööstuse ministeeriumi Sillamäe kombinaat.

Muuhulgas töötas Ektaco välja kooliarvuti Juku, mis pälvis  1987. aastal NSVL Rahvamajanduse saavutuste näituse pronksmedali ja 1986. aastal sotsialismimaade noorte teadlaste tööde konkursil Prahas hõbemedali. Kahjuks võttis Juku tootmise juurutamine nii palju aega, et koolidesse jõudes oli toode nii moraalselt kui ka tehniliselt veidi vananenud.

Avatud piirid tõid kaasa tiheda konkurentsi ja nišitooted

80ndate lõpu ja 90ndate aastate murrangulised sündmused muutsid oluliselt olukorda nii ühiskonnas, majanduses kui ka Ektaco senisel tegevusalal: piirid avanesid, tekkis juurdepääs maailma juhtivate automaatikafirmade toodangule ja samas tuli püsida konkurentsis.

Üsna ruttu sai selgeks, et meie universaalne riist- ja tarkvara ei suuda suurte brändidega konkureerida. Erandiks olid nišitooted nagu energiaarvestite kauglugemissüsteem Taksernet. Toode oli edukas, sellest arendati välja kaks põlvkonda ja juba 2000. aastate alguseks loeti juba ligi 17 000 Eesti Energia erakliendi arvestit kauglugemise teel.

Kahjuks kadus energiafirmas äkitselt huvi süsteemi arendamise vastu, muutudes uuesti aktiivseks 10 aastat hiljem seoses elektrituru avanemisega. Kuid nüüd toimetavad siin juba suurkontsernid paar suurusjärku kallimate projektidega.

Uus majandusolukord sundis pingutama, leidmaks ja arendamaks uuele turusituatsioonile vastavaid tooteid. 1989. aastal loodi Eesti-Soome ühisettevõte Ektaco, kus prooviti kätt mitmel erineval alal. Markantsemana võiks nimetada Soome koolidele koostatud personaalarvuteid, mille elektroonikamoodulid tulid Taiwanist ja korpused valmistati Venemaa autotehases, kus toodeti ka Moskvitše.

Samal ajal arenesid välja Ektaco jaoks olulised ärisuunad - kassa- ja läbipääsusüsteemide arendus, tootmine ja müük. Tänaseks on kassasüsteemidest kujunenud Ektaco tähtsaim ekspordiartikkel ja praegu on müügis juba neljanda põlvkonna süsteem CompuCash 4000.

Automaatika ja protsessijuhtimise süsteemide vallas tuli aga ümber orienteeruda nn rätsepatööle ehk pakkuda kliendile just talle sobivat lahendust, kasutades selleks maailma juhtivate automaatikaseadmete tootjate toodangut. Ektaco on Schneider Electric Alliance’i partner ja teeb tihedat koostööd ka teiste tuntud brändidega nagu Siemens, Scaime ja Endress Hauser. Süsteeme tarnime „võtmed kätte“ põhimõttel: projekteerime, komplekteerime, ehitame ja  seadistame tellitud juhtimissüsteemi ning vajadusel pakume süsteemile ka hooldust.

Kuna Eesti turg on väga väike, on siin raske spetsialiseeruda kindlale tööstusprotsesside valdkonnale. Ektaco trumbiks on inimfaktor ehk meie spetsialistide kvalifikatsioon, tehnikaalane silmaring, professionaalsed kogemused ja konkreetsed käsitöölise oskused.

Tulevik seab aina suuremat rõhku keskkonnahoiule

Ektaco on juurutanud 24 tegevusaasta jooksul sadu info- ja automaatikasüsteeme ning ettevõtte pikaajaline tegevus automaatika ja IKT süsteemide väljatöötamisel ja juurutamisel on kindlasti avaldanud otsest ning kaudset mõju keskkonnale.

Automaatika valdkonnas on süsteemid tihti seotud otseselt materjali- ja energiasäästuga või protsesside uuema tehnoloogiaga, monitoorimisega ning täpsema juhtimisega. Näiteks Varnja, Adavere, Lavassaare ja Korva poldrite juhtumis- ja monitooringusüsteemid aitavad inimese ja looduse kooslust mõistlikumalt reguleerida.

Tartu ja Tallinna katlamajades juurutatud automaatsed süsteemid võimaldavad säästlikumalt opereerida ja avariiohtlikke olukordade korral operatiivselt reageerida – tulemuseks väiksem negatiivne mõju mõlema linna keskkonnale. CompuCash müügisüsteemi retseptide moodul, kalorsuse arvutused ja müügi põhjalik aruandlus võimaldavad HoReCa sektoril täpsemalt planeerida ja sisse osta tooraineid ning vähendada nende raiskamist või äraviskamist.

Läbi aegade on üks olulisemaid valdkondi olnud Ektaco jaoks energeetikasektor, kuhu kuuluvad eelkõige projektid Narva elektrijaamades kui ka õlitööstuses. Narva jaamades teostatud projektid on paljuski seotud keskkonnaaspektidega: näiteks tuhaväljade leeliselise vee neutraliseerimisjaamade juhtimissüsteemid ja päikesepaneelidega toidetava mõõtesõlmede süsteem elektrijaamade tuhamägede tiikide pindade jälgimiseks. Samuti oleme teinud suuri projekte söödatööstuse valdkonnas (FarmPlant Eesti AS Viljandi kombinaat), õliterminalides (VOPAK EOS), katlamajades ja mitmetel melioratsioonirajatistel.

Meie kogemus ütleb, et kui tahad väiksel turul ellu jääda, pead olema mitmekülgne, arenev ja kliendisõbralik. Kui aga ambitsioonid on suuremad, tuleb leida võimalusi ekspordikõlblike toodete arendamiseks ja nende müügiks suurematel turgudel.

www.ektaco.eeGalerii

Sisuturundus (ST) on oma kauba, teenuse või firma tutvustamine huvitavate lugude jutustamise kaudu. Vormilt sarnaneb ST kvaliteetsele meediale, mistõttu on väga oluline, et ST oleks lugeja või vaataja jaoks ühemõtteliselt eristatud. ST on uudne ja moodne turundusviis, mille puhul jagatakse klientidega ka infot, mis varem jäi vaid siseringi teada. ST teenib alati tellija turunduslikke eesmärke.

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Tööstusuudiseid sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Statistika

Valdkonna töökuulutused

TECH SYSTEMS otsib PROJEKTEERIJA-KONSTRUKTORIT

Tech Systems OÜ

28. veebruar 2019

RECTICEL otsib QHSE INSENERI

Tammiste Personalibüroo OÜ

21. veebruar 2019

KLINKMANN EESTI AS otsib MÜÜGIJUHTI

Klinkmann Eesti AS

26. veebruar 2019

Teabevara