Euroopa õlletööstus seisab kriisi lävel

Põhja-Euroopa pruulikojad vaevlevad õllenappuses.
Põhja-Euroopa pruulikojad vaevlevad õllenappuses.

Põhja-Euroopa pruulikojad vaevlevad õllenappuses, tapamajad seisavad sulgemise äärel ja brittidel on üha keerulisem leida poelettidelt populaarseid hommikusööke.

See kõik on tingutud ühest kummalisest kriisist. Nimelt napib Euroopas süsihappegaasi, vahendab Bloomberg.

Lisaks kihisevate jookide valmistamisele kasutakse CO2 ka toidu pakendamisel ja tapamajades sigade uimastamisel. Samuti on see vajalik külmutatud toodete transportimiseks. Tänavu suvel on aga olulisest gaasist puudus, sest mitmed seda tootvad ammoniaagitehased on uksed sulgenud. See omakorda lisab survet toiduaine- ja joogitööstusele, mille nõudlus on tänu soojale ilmale, jalgpalli maailmameistrivõistlustele ja puhkusehooajale kasvanud. Eriti tuntakse puudust karastusjookidest, õllest ja grill-lihast.

“Kui süsihappegaasi normaalne tootmine ei taastu, võivad tarbijatele varsti kauplustes vastu vaadata tühjad letid,” rääkis Suurbritannia toidu- ja joogiliidu juht Ian Wright.

Õlletootjad asuvad kärpima

Euroopas on aga viimasel ajal remonditööde või toodanguprobleemide tõttu suletud mitu suurt ammoniaagitehast. Ning süsihappegaas on just ammoniaagitootmise  kõrvalprodukt.

CRU's Fertilizer Weeki väljaande teatel võib normaalne tootmine taastuda alles septembris. Samas hoiatasid Berenbergi analüütikud, et kui toodangu puudujääk püsib veel kolm-neli nädalat, tekivad toidu- ja joogitööstusel tõsised probleemid.

Liha ei jõua lettidele

Kuigi mure puudutab juba tervet Põhja-Euroopat, on kõige suuremas hädas Suurbritannia. Coca-Cola European Partners Plc on juba ajutiselt peatanud mõned tootmisliinid ja Ocado Groupi supermarketites vähendati külmud toodete sortimenti. Pagarifirma Warburtons kärpis aga küpsiste tootmist, mille pakendamisel kasutatakse süsihappegaasi.

Kriis annab hoobi ka põllumeestele, kes ei saa oma toodangut müüa. Briti põllumeeste ühing on juba hoiatanud, et kuna loomi ja linde ei saa tavapärases koguses tappa, jääb tootmine seisma.

Kuigi Suurbritannia ammoniaagitehas peaks sel nädalal taas tööle hakkama, ei jõua toodang veel piisavalt kiiresti lihatööstuseni.

“Keegi pole varem märganud, kui olulist rolli mängib süsihappegaas tootmisahelas,” rääkis Briti lihatöötlejate assotsiatsiooni juht Nick Allen. “Me arvasime, et planeedi problem on liigne süsihappegaas. Nüüd avastasime, et meil on seda hoopis puudu.”

Osale arutelus

  • Birjo Must, Äripäev

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Tööstusuudiseid sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Statistika

Valdkonna töökuulutused

Teabevara