3 viga, mida uue energialahenduse valimisel vältida

Esiplaanil Green Fuel Energy tegevjuht Sander Saat.
Esiplaanil Green Fuel Energy tegevjuht Sander Saat.

Green Fuel Energy tegevjuhi Sander Saadi sõnul on üks suuremaid vigu, mida energialahenduse valimisel tehakse, just pikaajaliste plaanide arvestamata jätmine ning valitakse kas liiga väikese või liiga suure võimsusega lahendus.

Järgnevalt toob Sander Saat välja kolm viga, mida energialahenduste valimisel tavaliselt tehakse:

Esiteks, energialahenduse valimisel ei arvestata ettevõtte pikaajaliste plaanidega ning valitakse liiga väikese või liiga suure võimsusega lahendus. Suurim viga on üledimensioneerimine. Esmalt tuleb leida energiatarbimises ülearu suured tarbijad ning vähendada tarbimist ning siis leida optimaalne energialahendus.

Teiseks, arusaam, et energiahinnad tõusevad igal aastal 1-2%. Viimased aastad on näidanud, et näiteks maagaasil töötavad energialahendustega toodetud kWh maksumus on langenud tunduvalt. Need, kes panustasid maaküttele 5-6 aastat tagasi, nende kWh maksumus on täna kallim, kui on maagaasiga toodetud soojusenergia. Samuti on sellega seotud päikesepaneelide tasuvuse arvutus, elektrieenergia maksumus, kaugkütte hinnad jpm. 

Kolmandaks, ei võeta arvesse kasutegurit ja lähtutakse esmainvesteeringust – mõni kallim lahendus tasub end teinekord palju kiiremini ära kui odavam. Exceli-tabelis numbreid kõrvutades näeb ära kõige kiiremini tasuvama, ent nende numbrite õigsust tuleb kontrollida. Energialahenduste pakkujad üritavad maalida võimalikult otstarbekaks just nende poolt pakutavat lahendust, ent tuleb aru saada, kas nendel numbritel on ka tõde taga. Kahe sama suure objekti puhul võivad mõistlikuks osutuda hoopis erinevad lahendused. Seega, vigade vältimiseks tuleks erinevaid võimalusi analüüsida koos spetsialistidega. 

NB! Pikemat intervjuud Sander Saadiga saab lugeda 30. augustil ilmuvast Tööstuse kuukirjast. 

Osale arutelus

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Tööstusuudiseid sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Statistika

Valdkonna töökuulutused

Teabevara