Päikesepaneelidele on Eestis päikesekiirgust piisavalt

Naps Solar Estonia juhi Ander Puki sõnul on Eesti piisavalt päikesekiirgust, et päikesepaneele energiatootmiseks kasutada.
Naps Solar Estonia juhi Ander Puki sõnul on Eesti piisavalt päikesekiirgust, et ...

Seda, et päikesepaneelidele Eestis päikeseenergiat ei jagu, pole Naps Solar Estonia juhi Ander Puki sõnul vaja karta. Eestis toodavad paneelid energiat üsna samamoodi kui Saksamaal.

Päikesepaneelide tasuvusaeg sõltub kliendi elektritarbimise iseloomust, seadusandlikust regulatsioonist, päikesepaneelide tüübist ja inverterist, elektri tarbimisgraafikust, paigaldusviisist ja muust sellisest, ütleb Naps Solar Estonia juht Ander Pukk.

„Kuigi teatud juhtudel on mõnikord võimalik ka üsna lühike tasuvusaeg, isegi 5-6 aastat, siis tavapärane on pigem 9-10 aastat. Üldiselt peab ütlema, et päikest Eestis jagub, olukord pole sugugi nii dramaatiline, nagu tihti öeldakse. Võrreldes teiste Euroopa riikidega, kus päikesepaneele juba aastakümneid paigaldatud, on meie olukord üsna sarnane,“ märgib Pukk.

„Loomulikult ei saa ennast samale joonele panna Itaalia, Lõuna-Prantsusmaa ja Portugaliga, kuid näiteks Saksamaal toodavad päikesepaneelid üsna samamoodi kui meil. Seega pole põhjust karta vähest päikesekiirgust. Suurimad mõjutajad on pigem kohalik regulatsioon, hetkel madal börsihind ja muud taolised tegurid,“ hoiatab Pukk.

Puki sõnul on tootlikkus päikesepaneelidel küllalt erinev. See sõltub asukohast, paigaldusviisist, paneelide kaldenurgast, suunast ilmakaarte suhtes ja invertertehnoloogiast jms. „Õnneks on võimalus simuleerida tootlust teie asukohas ja paneelide asetusest ilmakaarte ja maa suhtes. Samas on tegemist siiski ainult eeldatava tootlikkusega ja nagu viimaste aastate reaalsed tulemused on näidanud, on tegelik tootlikkus olnud reeglina suurem kui arvutuslik,“ selgitab ta.

„Põhjuseks on selliste programmide vananev ilmastiku statistika ja fakt, et programm ei oska varjutuse mõju hinnata. Samuti ei tasu unustada, et erilahenduste tootlikkuse arvutamine on üsna raske, nagu mitmete erisuundades asuvate paneeligruppide puhul või kui kasutatakse varjutusprobleemide vähendamiseks optimaisereid,“ sõnas ta.

Osale arutelus

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Tööstusuudiseid sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Statistika

Valdkonna töökuulutused

Teabevara