3D-printer trügib tööstusesse

TTÜ sai möödunud aastal kätte 3D-metalliprinter ja pakub nüüd ettevõtjatele võimalust printida ka metallesemeid.
TTÜ sai möödunud aastal kätte 3D-metalliprinter ja pakub nüüd ettevõtjatele...

Masinaehituslikke erilahendusi projekteeriva Insero OÜ tegevjuht Oliver Mets ütleb, et mitmed ettevõtted kasutavad 3D-printimist seeriatootmises ja 3D-printimist hakkame tulevikus tööstuses aina enam nägema.

“Mitmed uuenduslikud ettevõtted meditsiini, auto-, lennu- ­­ja sõjatööstuses on kasutamas 3D-printimist seeria­tootmises komponentide valmistamiseks. Usutavasti seda tüüpi rakendusi hakkame üha rohkem edaspidi nägema. Juba praegu on olemas kvaliteetseid 3D-printereid ning materjalide valik on samuti laienemas,” ütleb Mets.

Ta lisab, et praegu on peamisteks 3D-printimisel kasutatavateks materjalideks jätkuvalt erinevad termoplastid, mille kõrval on väiksemal määral metallisulamid, keraamika, biomaterjalid.
Millal tasub kaaluda 3D-printimist? “Keerukamate prototüüpide valmistamise meetodi valiku puhul on 3D-printimisel enamasti eelis nii hinna kui ka valmistamise aja osas. Traditsioonilised valmistusmeetodid on esimeseks valikuks, kui prototüübi funktsionaalsust mõjutavad oluliselt lõpptoote materjali omadused, detaili geomeetria täpsus või pinna kvaliteet,” jätkab Mets.

“Turul on küll olemas erinevate materjalide ja kvaliteedi võimekusetega printereid ning teenusepakkujaid, kuid nende puhul taandub valiku tegemine maksumusele ja kättesaadavusele, mis võib kajastuda pikemas tarneajas.”

Takistuseks veel materjal ja täpsus. Metsa sõnul takistavad tehnoloogia laialdasemat kasutusele võtmist ka täpsus ja materjali valik. “Praegu pakutav 3D-prinditava materjali valik ning võimalik saavutatav täpsus on maksumuse kõrval olulised parameetrid, mis takistavad tehnoloogia kasutusele võtmist laialdasemalt,” ütleb ta.

“Arvestades, et printimise võimekust mõningateks rakendusteks on arendatud lõpptoote kõlbulikuks alles viimaste aastate jooksul, siis võib eeldada, et lähitulevik on tiheda 3D-printerite valmistajate konkurentsi tulemusena langetamas seadmete hindasid ja parandamas nende suutlikkust,” märgib Mets. 

 

Osale arutelus

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Tööstusuudiseid sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Statistika

Valdkonna töökuulutused

HORIZON TSELLULOOSI JA PABERI AS ootab tööle MEHAANIKUT

Horizon Tselluloosi ja Paberi AS

20. jaanuar 2019

Teabevara