Võrdne aktsiis tõstaks õlle hinda poole võrra

Spekulatsioonina läbi käinud idee viia õlle aktsiis võrdseks viina aktsiisiga, tõstab õllepudeli hinda 45-75%, näitab Saku Õlletehase analüüs.

„Ma ei saa aru, miks tahab keegi näidata, et Eesti tarbija on rumal ja rikas? Ei ole! Meie inimesed oskavad arvutada ning teevad säästlikke valikuid,“  ütles Saku Õlletehase juhatuse esimees Margus Kastein. „Spekuleerides mõttega võrdsustada kange alkoholi ja õlle aktsiis, jõuame olukorda, kus pudel odavat viina maksab sama palju kui kolm õlut. See oleks tarbimise mõjutajana väga ohtlik tase“.

Saku Originaali pudeli hind tõuseks viinaga võrdse aktsiisi puhul ligi 45% ja kange õlle, näiteks Tauruse hind 75%.

Kasteini sõnul ei vasta tõele meedias ringelnud väide, et ühel tasemel viina- ja õlleaktsiis kergitaks pudeli Saku Originaali hinda 24 senti.

„Siin on tehtud oluline arvutusviga. Arvestamata on jäänud käibemaks ning kaubanduse juurdehindlus. Tegelik hinnatõus oleks peaaegu 40 senti – see on rohkem kui kolmandik praegusest õllepudeli hinnast.“

Eesti on kange alkoholi osakaalu poolest absoluutalkoholi tarbimises Euroopas esikohal. Konjunktuuriinstituudi 2012.aasta statistika põhjal moodustab Eestis kange alkohol 41% täiskasvanute absoluutse alkoholi tarbimisest. Naabrite soomlaste juures on kange alkoholi osa ligi 28%. Õlle aktsiisi lähendamine viina aktsiisile tõstaks omakorda kange alkoholi tarbimist.

Ajaleht Postimees tegi tänavu jaanuaris (24.01.2013) veebiküsitluse: kuidas mõjutab alkoholiaktsiiside võrdsustamine tarbija käitumist. 63% vastanutest ütles, et see suurendab lahjade asemel kangete jookide tarbimist, 23% hindas, et ei mõjuta ning 14% arvas, et tarbimine väheneb.

 

Osale arutelus

  • Raigo Neudorf

Toetajad

Jälgi Tööstusuudiseid sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Statistika

Valdkonna töökuulutused

Coma Investing otsib EKSPORDIMÜÜGIJUHTI

M-Partner HR OÜ

31. august 2017

Ferrometal otsib B2B KLIENDIHALDURIT

M-Partner HR OÜ

24. august 2017

NPM Silmet otsib TOOTMISJUHTI

NPM Silmet AS

02. september 2017

Käsi­raamatud