Rootsi peaminister: riik pole energiafirmale hea omanik

Rootsi riiklik energiakontsern Vattenfall vajaks riigi kõrval veel teisigi omanikke, nendib Rootsi peaminister Fredrik Reinfeldt aastalõpuintervjuus ajalehele Dagens Industri.

„Me jõudsime juba enne eelmisi valimisi järeldusele, et hea oleks saada üks vähemusosanik, kes tooks firmasse oskusteavet ja kapitali ning tasakaalustaks seda puudust, et firmal on vaid üks omanik – riik,“ ütles Reinfeldt.

Kindlasti poleks lahendus see, kui Vattenfalli ostaks kõige täiega üles mõni teine suuromanik, mis päädiks vaid turul valitseva oligopoli tugevnemisega.

Küsimusele, kas üks omanik poleks hea firma efektiivseks juhtimiseks, vastas Reinfeldt, et ei pea riiki parimaks omanikuks. „Minu jaoks on küsitav, kas riik on terava konkurentsiga turul tegutseva suure rahvusvahelise firma juhtimiseks absoluutselt parim omanik,“ ütles ta.

Sel sügisel on Rootsi energiakontserni Vattenfall ümber lõõtsunud ägedad tormid. Riik on saanud kriitikat, et on lasknud firmal liiga omasoodu talitada. Vattenfall on agressiivselt laienenud välismaal ning teinud suuri investeeringuid kivisöest energiat tootvatesse jaamadesse. See heidab varju Rootsi riigi n.ö keskkonnasõbralikule mainele. Skandaali päästis aga valla meediasse lekkinud info, et Vattenfall kaalus Rootsis jaotusvõrgu müüki, et finantseerida saadud rahast investeeringuid tuumaenergeetikasse Suurbritannias. Skandaal päädis Vattenfalli juhi vahetusega – Lars G Josefsson läheb tuleval aastal pensionile.

Osale arutelus

  • Sirje Rank

Toetajad

Seotud lood

Jälgi Tööstusuudiseid sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Statistika

Valdkonna töökuulutused

Coma Investing otsib EKSPORDIMÜÜGIJUHTI

M-Partner HR OÜ

31. august 2017

Ferrometal otsib B2B KLIENDIHALDURIT

M-Partner HR OÜ

24. august 2017

Otto Bock Estonia otsib NÕUDLUSE PLANEERIMISE JA KLIENDIHALDUSE JUHTI

Tammiste Personalibüroo OÜ

10. september 2017

Käsi­raamatud