Kaks kolmandikku pelletiturust Graanul Investi käes

Viie aasta eest tegevust alustanud
ASist Graanul Invest on kasvanud Baltimaade suurim saepurugraanuli tootja.

Nende neli tehast Eestis ja kaks Lätis-Leedus pressivad tänavu kokku 380 000 tonni pelleteid. Tehaste koguvõimsus on 445 000 tonni saepurugraanuleid aastas.

Graanul Investi juhatuse liikme Jaano Haidla andmeil on nad Euroopas suuruselt neljas-viies graanulitootja. Oma kodulehel lubab firma ambitsioonikalt kasvatada igal aastal tootmismahtu neljandiku võrra ning saada tulevikus Euroopa suurimaks pelletitootjaks.

Seda lubadust on Graanul Invest seni ka täitnud. Näiteks tänavu suureneb pelletitootmine tänu sellele, et firma ostis mullu novembris Valgamaal Helme vallas Patkülas pankrotistunud ASi Hansa Graanul ning käivitas viis kuud seisnud tehase 1. detsembril taas. Nüüd kannab tehas nime OÜ Helme Graanul ja toodab tänavu 80 000 tonni pelleteid, kuigi aastane tootmisvõimsus on 20 000 tonni enam.

Haidla kinnitusel ei jää Valgamaa tehase ost kindlasti viimaseks. "Me ei vaata uute ülesostmiste järele sugugi mitte vaid Baltikumis," jäi ta tulevikuplaanidest rääkides salapäraseks. Graanul Invest ekspordib 99,9 protsenti pelletitest Euroopa kombijaamadesse kütteks.

Graanul Investi põhiomanikud on Raul Kirjanen ja Anders Anderson. Investeerimispankuritele Indrek Rahumaale ja Andres Rätsepale kuulub kummalegi kümnendik firmast.

Lisaks Graanul Investile, mis annab umbes kaks kolmandikku pelletite kogutoodangust Eestis, tegutseb siin veel vaid üks suurem saepurugraanulitootja AS Kalvi Mõis ning näpuotsatäis väiksemaid tegijaid.

Kalvi Mõisa juhataja Kuido Kuntro on veendunud, et kuigi saeveskite ja puidutöötlejate tootmismahud vähenevad, peaks Eestis pelletite tootmiseks põhitooret, saepuru ja höövlilaastu jätkuma. Kasutame toormena ka hakkepuitu, lisas Kuntro. Kalvi Mõis toodab aastas 91-95 000 tonni saepurugraanuleid.

Kuntro andmeil on saepuru hind viimase viie-kuue aasta jooksul tõusnud igal aastal umbes viiendiku võrra. "Kui me alustasime 1999. aastal, saime puistekuupmeetri kätte 25 krooniga. Praegu maksame sama koguse eest 130-140 krooni," rääkis ta. Kuntro sõnul on tänavuseks aastaks lepingud sõlmitud ning saepuru hind jäi eelmise aasta tasemele.

Osale arutelus

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Tööstusuudiseid sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Statistika

Valdkonna töökuulutused

HORIZON TSELLULOOSI JA PABERI AS ootab tööle MEHAANIKUT

Horizon Tselluloosi ja Paberi AS

20. jaanuar 2019

Teabevara