Tööstuse kasvanud mahud eeldavad investeeringuid

Swedbanki tööstuse osakonna juhataja Raul Kirsimäe kirjutab, et kohalikud tööstusettevõtted peavad uue kasvu saavutamiseks olema valmis investeerima.

Henry Fordi sõnade kohaselt kehtib tööstusettevõtjate jaoks ainult üks reegel: valmistada parima võimaliku kvaliteediga tooteid võimalikult väikese kuluga ja maksta seejuures võimalikult kõrgeid palkasid.

Kuidas meil selle valguses siis läheb? Esiteks on meie tööstusettevõtete toodangu ja käibe kasv viimastel kuudel toppama jäänud – jaanuaris kasvas toodang veel ca 0,9% aastases võrdluses (va energia- ja mäetööstus).

Teiseks oli 2013. aasta ettevõtetele siiski edukas – hoolimata meie sihtturgude heitlikust nõudlusest kasvasid ettevõtete toodangumahud 2,5 % ja käive 6,6%.

Möödunud aastal Swedbanki poolt läbiviidud tööstusettevõtete küsitluse põhjal oli ettevõtete fookus efektiivsuse kasvatamisel. Külastades tööstusettevõtteid näeme, et igal pool on fookuses efektiivsuse kasvatamine ning mõõtmine erinevates töölõikudes, samuti tulemustasude maksmine sellest lähtuvalt. See on aidanud ettevõtetel toime tulla palgakulude kasvu ning töökäte nappusega.

2014. aasta väljavaates ei ole fookus efektiivsusele ettevõtja töölaualt kuskile kadunud. Järjest raskem on seda saavutada aga lihtsate vahenditega töökorralduses. Niinimetatud “madalal rippuvad viljad“ on paljudes ettevõtetes juba nopitud. Uus kasv efektiivsuses, lisaväärtuses või tootmismahtudes nõuab täiendavaid investeeringuid ning uute tasemete saavutamiseks tuleb liikuda edasi, mis eeldab aga investeeringuid.

Investeeringuid töötlevas tööstuses olid eelmisel aastal 17% väiksemad võrrelduna 2011.-2012. aasta keskmise tasemega. Kuna vanade seadmete asendamise investeeringuid on ettevõtetes tagasi hoitud ning tootmismahud on kasvanud, julgen prognoosida investeeringute kasvu käesoleval aastal.

Otsus, kas investeerida efektiivsuse kasvu, lisandväärtusse  või mahu kasvatamisse, sõltub iga ettevõtja olukorrast ja eesmärkidest. Usutavasti avab Swedbanki tänavune, tööstusettevõtete seas läbi viidav uuring selle küsimuse lahtimõtestamiseks mitmeid uusi võimalusi. Kindel on aga see, et konkurentsivõimega tuleb tööd teha nii headel kui halbadel päevadel.

Osale arutelus

  • Raigo Neudorf

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Tööstusuudiseid sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Statistika

Valdkonna töökuulutused

TECH SYSTEMS otsib PROJEKTEERIJA-KONSTRUKTORIT

Tech Systems OÜ

28. veebruar 2019

KLINKMANN EESTI AS otsib MÜÜGIJUHTI

Klinkmann Eesti AS

26. veebruar 2019

RECTICEL otsib QHSE INSENERI

Tammiste Personalibüroo OÜ

21. veebruar 2019

Teabevara