Parim mööblitootja sihib rekordaastat

Viljandimaa suurim ettevõte, magamistoatoodete valmistaja Delux OÜ ostis laupäeval ära Soome tehase, et oma tegevust laiendada ning teha tänavu läbi aegade parim tulemus.

"Sellist asja ei juhtu iga päev," ütles Delux OÜ omanik Göran Valdemar Sjöholm. "Tavaliselt laiendavad Skandinaavia riigid oma tegevust hoopis Eestisse."

Sjöholmi ütlust mööda on küll Soomes tootmine tunduvalt kallim kui Eestis ja mõnes muus naaberriigis, kuid ta siiski usub, et tehase ostmine Soomes toob neile tulevikus tulu. Ettevõtte Univisio tehas oli Sjöholmi sõnul kvaliteetseid masinad täis hoone, mis oli endise omaniku käes soiku vajunud ja ei kasutanud enam oma potentsiaali ära.

"Kuna meie ettevõte on viimasel ajal näidanud suurt kasvu, tundus see igati õige otsus," ütles Sjöholm.

Samuti oli üheks ostupõhjuseks see, et tehas kuulus aastaid tagasi Sjöholmile endale, kuid pidi selle majanduslikel põhjustel maha müüma.

Delux OÜ kaupluse juhataja Jaanika Putna sõnul oli oma vana tehase tagasisaamine Sjöholmile justkui taaskohtumine oma nooruspõlves ära antud lapsega.

Kuidas Soome tehases tootmine välja kujuneb, selgub Sjöholmi sõnul loodetavasti aprillikuus. "Enne tehase tööle panekut on meil vaja see enda järgi seadistada," ütles ta.

Sjöholmi sõnul on viimased aastad olnud magamistoatooteid valmistavale Delux OÜ-le väga edukad.

"Ettevõttel on alati pigem hästi läinud, vahepeal küll olid mõned nõrgemad aastad. Nüüd aga liigume ainult ülesmäge," märkis Sjöholm.

Peamiselt Euroopasse, aga ka mujale maailmas toodangut eksportiv Delux OÜ omaniku sõnul läheb neil praegu koguni nii hästi, et nad on oma kauba mõne aasta jagu välja müünud.

Delux OÜ käive tegi suure hüppe 2012. aastal, mil võrreldes eelmise aastaga kasvatati müügitulu 4,57 miljoni euro võrra ehk 36 protsenti. Samal aastal kasvas kasum ligikaudu 1,6 miljoni euro peale, mis oli 2011. aastaga võrreldes 1,3 miljonit eurot rohkem.

Sjöholmi sõnul oli ettevõtte selline edukus tingitud kliendibaasi suurendamisest ja uutesse masinatesse investeerimisest.

2013. aasta tulmused olid küll oodatust nõrgemad. Delux OÜ käive oli möödunud aastal 22 miljonit ja puhaskasum 1,2 miljonit eurot, mis olid mõlemad loodetust miljoni võrra väiksemad. See-eest suurendati tehaste pinda ja mahtu ning kasvatati töötajate arvu umbes 40 inimese jagu.

"See aasta tuleb aga läbi aegade parim," märkis Sjöholm. Ettevõte kavatseb kasvatada käivet umbes 30% ja teenida 27,5 miljonit eurot müügitulu ning 1,5 miljonit eurot kasumit.

"Aasta on väga hästi alanud, jaanuari tulu on olnud koguni poole võrra suurem, kui möödunud aastal," ütles ta. Samuti kavatseb Sjöholm suurendada Eestis töötajate arvu praeguse 250 pealt kolmesajani.

Sjöholmi ütlust mööda puudub neil nii Eestis kui ka Euroopas konkurents.  "Eestis on mitmeid firmasid, kes tegelevad samuti voodimööbliga. Meie toodang on tunduvalt kallim, ometigi ei ole teised ettevõtted oma kaupa välja müünud," ütles ta.

Jaanika Putna sõnul on just kvaliteet see, millele Delux rõhub ja millest tuleneb ka ettevõtte edukus. Tema sõnul on Delux OÜ toote valik suur, sest pidevalt tullakse turule uute innovaatiliste toodetega. Ainuüksi patju on umbes sada erinevat versiooni. "Kogu kaup tehakse käsitsi kvaliteetsetest materjalidest," selgitas Putna.

Sjöholmi sõnul on ettevõttele oluliseks ka oma töötajate hoidmine. "Püüame neile maksta korralikku palka ja pakume ka erinevaid hüvesid," ütles ta. "Sa ei saa ju kvaliteetset kaupa toota, kui inimesed pole rahul ja töökeskkond meenutab lauta."

Teised mööblitootjad on tagasihoidlikud

2012. aastal käibe suuruselt seitsmes mööblifirma Tiksoja Puidugrupp AS üks omanikest Hando Murrand ütles, et nende ettevõte liigub plaanipärases suunas ja niivõrd suuri plaane, kui Delux OÜ-l neil tulevikuks pole. "Püüame ikka sama radapidi käia, mis siiamaanigi, suuremaid innovatsioone meil kavas ei ole," ütles Marrand.

Tunamullu käibe suuruselt teisel kohal olnud mööblifirma Flexa Eesti AS juhataja Marianne Paasi arvates on ainult rõõm kuulda, et mõnel Eesti ettevõttel nii hästi läheb, nagu Delux OÜ-l. "Meie tegutseme allhankefirmana ja 30% käibekasvu nagu Delux OÜ me endale ennustada ei saa," märkis Paas. "Väikest tõusu siiski selleks aastaks ootame, kuid see jääb umbes 4-5% juurde."

Paasi ütlust mööda sõltub nii neil kui ka paljudel teistel allhankena tegelevatel mööblifirmadel edukäik sellest, kuidas läheb nende klientriikidel. "Meie käekäiku mõjutab palju näiteks Lääne-Euroopa majandus," märkis ta.

Paasi sõnul oli Flexa Eesti ASi käibe möödunud aastal oodatust pisut nõrgem. "Neljas kvartal oli küll hea, kuid aasta algus oli kehvavõitu," ütles ta. Sellegipoolest usub ta, et edaspidi läheb ettevõttel kõik vaikselt pigem ülesmäge.

Tasub teada
Delux OÜ
Tegeleb voodimööbli ja -tarvete tootmise ja müügiga.
Asutatud 1997. aastal, omanik Göran Valdemar Sjöholm.
Tehas Viljandis, müügiesinduskauplus Tallinnas.
Töötajaid 250.
99% toodangust läheb Eestist välja.
Müügitulu 2013. aastal 22 miljonit eurot, tulu 1,2 miljonit eurot.

 

Osale arutelus

  • Eliisa Matsalu

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Tööstusuudiseid sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Statistika

Valdkonna töökuulutused

KLINKMANN EESTI AS otsib MÜÜGIJUHTI

Klinkmann Eesti AS

26. veebruar 2019

RECTICEL otsib QHSE INSENERI

Tammiste Personalibüroo OÜ

21. veebruar 2019

TECH SYSTEMS otsib PROJEKTEERIJA-KONSTRUKTORIT

Tech Systems OÜ

28. veebruar 2019

Teabevara