Loe, kuidas Silmeti erastajaid aidanud Vähi sai miljard krooni

Esitame alljärgnevalt kronoloogia, kuidas peaministriameti viimastel kuudel Silmeti erastanud Tiit Vähi Silmeti suuromanikuks hiljem sai ja nüüd selle müügist 63 mln eurot ehk pea miljard krooni teenis.

1997. aasta jaanuar. Erastamisagentuur ja Magnum Grupiga seotud firma Ephag sõlmivad Silmeti 65% aktsiate müügilepingu. Ephag maksis 26 miljonit krooni ja lubas investeerida üle 500 miljoni krooni. Lisaks Magnumile olid Ephagi suurimateks aktsionärideks väliseestlasest ettevõtja Thomas Waldin ja Mehis Pilv.
Samal ajal hakati meedias kirjutama tollase peaministri Tiit Vähi kuulumisest Silmeti omanikeringi. Thomas Waldin oli Vähi lähedane tuttav ning spekuleeriti, et Waldini taga on tegelikult Tiit Vähi, kes ei saanud peaministriametist tulenevalt enda osalust Silmetis avalikustada.

1997. aasta august. Silmeti aktsionäride üldkoosolek otsustas viia ettevõtte senise 7,4 miljoni krooni suuruse aktsiakapitali nulli ja maksta sisse uus aktsiakapital 61 540 000 krooni. Et riik loobus omapoolsest sissemaksest, kujuneb Silmeti uueks aktsiakapitaliks 40 001 000 krooni.
Samal ajal võõrandas Ephag aktsiate märkimise õiguse oma aktsionäridele, mille järel muutusid Silmeti omanikeks AS Magnum Grupp (aktsionärid Margus ja Aivar Linnamäe ning Georg Gavronski) ja Thomas Bjorn Waldin, kumbki 50 protsendiga. Ühtaegu nimetatakse AS Silmet ümber ASiks Silmet Grupp.
Vähi teatas, et kaalub Silmeti aktsionäriks hakkamist. "Rahateenimise mõttes ma ilmselt küll sellesse aktsionäride ringi kuuluda ei tahaks," märkis Vähi. "Aga ma ei ole sajaprotsendiliselt kindel, et ma ei oleks üldse huvitatud," lisas ta. Vähi sõnul on Silmet suur väljakutse, sest ettevõtte väärtus on praegu null. Samas kinnitas Vähi, et tal puudub side Silmetiga.

1997. aasta oktoober. Silmet Grupi nõukogu liikmeks saavad Tiit Vähi, kelle firmadel otsest osalust Silmet Grupis veel ei ole, ja Mehis Pilv, kellel samuti puudub näiline seos Silmetiga.

1998. aasta mai. Äripäev kirjutab, et Silmet on pankrotiohus. Selle artikli valmimise ajal ja ilmumise järel on Tiit Vähi Silmetiga seotud teemadel peamiseks kõneisikuks.

1998. aasta august. Tiit Vähi annab teada, et kuulub Silmeti omanikeringi ning tema osaluse ost on vormistamisel.
Vähi kinnitusel on Silmet jõudnud esimest korda kasumisse. "Täna oleme ühe etapi lõpetanud, Silmetil on nina vee peal."
Äripäev süüdistas toona Vähit peaministri ametis olles oma majandushuvide varjamises. Vähi lükkas need süüdistused ümber.
"Silmet erastati 1997. aasta jaanuaris, peaministri ametist lahkusin ma 1997. aasta märtsis. 1997. aasta augustis andsin nõusoleku saada ASi Silmet nõukogu liikmeks ja hakkasin tegelema ASiga Silmet. Leidsin projekti olevat raske, aga lootustandva ja 1998. aasta märtsis sai minust Silmeti aktsionär investeerimisfirma Valga Group kaudu," kirjutas Vähi Äripäevale saadetud kirjas.

1999. aasta jaanuar. Vähi otsustas asuda Silmet Grupi juhatuse esimehe ametisse.

2000. aasta veebruar. Tiit Vähi teatab, et plaanib viia Silmet Grupi börsile, et hankida täiendavaid vahendeid investeeringuteks. Firma plaanib 2003. aastaks ehitada valmis ligi miljard krooni maksva vedel- ja kuivlastisadama ning uuendada muldmetallide tootmise tehnoloogiat.

2001. aasta jaanuar. Vähi teatab, et on Silmet Grupi börsile viimise ideest loobunud ja sadama ehitamise rahastamiseks otsitakse teisi võimalusi. Ühe võimalusena näeb ta Tallinna Sadama kaasamist, aga see idee ei realiseerunud.

2001. aasta aprill. Silmet Grupi ainuomanikuks sai AS Gaiainvest, mille aktsiatest 80% kuulus Tiit Vähi kontrolli all olevale Valga Groupile ja ülejäänud 20% Mehis Pilvele. Enne seda kuulus pool Silmet Grupi aktsiatest Margus Linnamäe kontrolli all olnud maksuvabale firmale.

2001. aasta detsember. Silmet alustab Sillamäe sadama rajamisega, ehitustegevus käivitub 2003. aasta septembris ja sadam alustab tööd 2004. aastal.

2002. aasta august. Austria metallurgia-ettevõte Treibacher Industrie AG ostab 112 miljoni krooniga 25% suuruse osaluse Silmetis. Tehingu üheks tingimuseks oli optsiooniõigus, mille kohaselt on austerlastel võimalik tulevikus Silmetis suurendada osalus 50 protsendini. Sellest austerlased loobusid ja tänaseks on nende osalus kahanenud 10 protsendile.

2004. aasta aprill. Äripäeva venekeelne sõsarleht Delovõje Vedomosti kirjutas, et Sillamäe sadama omanikeringi kaasati Vene raudteefirmaga Link Oil seotud kaks Peterburi ärimeest Andrei Katkov ja Jevgeni Malov, kelle omandusse läks pool sadama aktsiatest.

2005. aasta algus. Tiit Vähi taandab end Silmeti tegevjuhtimisest ning asub Silmeti nõukogu esimehe kohale.

2005. aasta detsember. Vähi müüs pooled Silmeti aktsiatest Vene-?veitsi päritolu valdusfirmale Zimal SA. Tehingu maksumus on üle 200 miljoni krooni. Uute omanike taustast kõneldes jääb Vähi napisõnaliseks.

2010. aasta detsember. Poole Silmetist Zimal S.A. müünud Tiit Vähi ostis osaluse tagasi. Ta ei välista ka haruldasi muldmetalle tootva ettevõtte börsile viimist.

2011. aasta aprill. Tiit Vähi müüb Silmeti USA börsifirmale Molycorp.

Osale arutelus

  • Meelis Mandel

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Tööstusuudiseid sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Statistika

Valdkonna töökuulutused

KLINKMANN EESTI AS otsib MÜÜGIJUHTI

Klinkmann Eesti AS

26. veebruar 2019

TECH SYSTEMS otsib PROJEKTEERIJA-KONSTRUKTORIT

Tech Systems OÜ

28. veebruar 2019

RECTICEL otsib QHSE INSENERI

Tammiste Personalibüroo OÜ

21. veebruar 2019

Teabevara