Agu Laanemets ostis raskustes puitplaaditehase

Raskustes ettevõtete ülesupitajana tuntud Agu Laanemetsa uus väljakutse on Püssis asuv puitkiudplaaditehas MKT Holding OÜ, mille suurosaluse mees ostis eelmisel nädalal energeetikatöösturilt Heino Harakult.

"Minu elu on kuidagi nii läinud, et olen mööda raskeid ettevõtteid pidi käinud ja omandanud seda tööd tehes teatud vilumuse ning ehk ka teatud kuulsuse, et kui asi on juba täielikult puusse läinud, siis tuleb mind kutsuda," ütles Laanemets.

"Kui ma näen ettevõtet, mille nina hakkab raskuste tõttu juba vaikselt norgu langema, siis mul, vastupidi, lööb silm särama ja tekib tahe hakata punnitama selle nimel, et järsku saab ettevõttest ikka asja," rääkis Laanemets, kelle sõnul on ta seni ostnud osalusi vaid rasketes ja väga rasketes projektides.

"Ma ju tegelikult ostaksin hea meelega, kui vaid saaksin, näiteks Elcoteqi," jätkas ta, "aga eks kehvemaid ettevõtteid saab ju tunduvalt odavamalt."

Harakul oli kohe plaan tehas edasi müüa
Eelmise nädala kolmapäeval sõlmiti tehing, millega Agu Laanemetsa vastloodud äriühing SFB Estonia OÜ omandas Heino Haraku elektritöid tegevalt firmalt KH Energia-Konsult ASilt 67 protsenti MKT Holdingu aktsiatest. Ostusummat ei olnud osapooled nõus avalikustama.

Haraku sõnul sai tema firmast plaaditehase omanik eelmise aasta detsembris, kui ta ostis osaluse ettevõtte seniselt ainuomanikult Soome firmalt Mejac OY. "Me ehitasime seda tehast ja riskisime osanikuks hakkamisega, sest me ei tahtnud raha kaotada," põhjendas Harak plaaditehase omanikeringi sattumist ja lisas, et nad ei kavatsenudki omanikustaatuses pikka aega olla.

"Ma olen kunagi varem öelnud, et sööme sääski ka, kui vaja, ehk kui on hea pakkumine, siis miks mitte selliseid põhitegevusest sootuks muus valdkonnas tehinguid teha," ütles ta.

Haraku kinnitusel ei tundnud ta varem Agu Laanemetsa, kellega pidas osaluse müügi asjus paar kuud läbirääkimisi.

Eesti üks vaenemaid ettevõtjaid Heino Harak asus Äripäeva mulluses rikaste edetabelis 80. kohal ja vara hinnanguline väärtus oli 336 miljonit krooni.

Laanemets paneb kohe ettevõtmisele käed külge
Kuigi äriseadustiku kohaselt on osaühingu teistel osanikel ehk antud juhul Soome firmal kuu aega kasutada müüdud osaluse omandamiseks oma ostueesõigust, ütles Agu Laanemets, et tema asub MKT Holdingus kohe tegutsema.

"Plaaditehases töö käib, inimesed on tööl ja asi on justkui kontrolli all, kuid tegelikult pole ettevõtte finantsolukord sugugi kiita," põhjendas Laanemets, miks ta kavatseb kohe ettevõtte tegevjuhtimisse sekkuda.

"Projekt on väga raske, aga loodan, et kõik läheb hästi," oli Laanemets optimistlik.

Varasemast ette näidata tegutsev Viru Rand
Laanemetsa tuntuim ülesupitatud firma on kalatoodete tootja OÜ Viru Rand. "Tõsi, võrreldes hiilgeaegadega on ettevõte väga väikeseks jäänud, aga vähemasti töötab," rääkis Viru Ranna juhatuse liige Laanemets.

"Ja ammustel aegadel võetud suur pangalaen hakkab kohe läbi saama," lisas ta.

Kommentaar

Tiit Kolk, ASi Repo Vabrikud juhataja

Kuna meie ettevõte ja MKT Holding asuvad kõrvuti, siis ma näen, et töö seal käib. Aga midagi rohkemat ma nende tegemistest ei tea, sest nad on väga suletud ettevõte.

Samuti ei tunne ma uut omanikku Agu Laanemetsa. Aga kui juba uus inimene ettevõtte üle võtab, siis ehk hakkavad asjad paremini minema. Järelikult kellelgi on mingid plaanid ettevõttega ja see on kokkuvõttes positiivne.

Repo Vabrikud ja MKT Holding ei ole konkurendid, sest tegutseme absoluutselt erinevatel turgudel. Nemad teevad plaati ehitusele, meie mööblitööstusele. Toormeturul, tõsi küll, konkureerime. Tööjõuturul praegu ei konkureeri, sest sellel turul pole konkurentsi.

mis on mis
MKT Holding OÜ
asutatud 2002. aasta aprillis
puitkiudplaaditehase ehitamist Püssis alustati 2007. aastal
esimene kiudplaat tuli liinilt 2008. aasta detsembris
pidev tootmistegevus algas 2009. aasta juunis
tehasesse on kokku investeeritud üle poole miljardi krooni
toodab parketi alusmaterjali ja tuuletõkkeplaati
senine omanik Soome firma Mejac OY müüs 67protsendilise osaluse 2009. aasta 9. detsembril energeetikatööstur Heino Harakule kuuluvale KH Energia-Konsult ASile
KH Energia-Konsult müüs oma suurosaluse selle aasta 21. aprillil edasi Agu Laanemetsa firmale SFB Estonia OÜ
2008. aastal oli ettevõtte käive 2,7 miljonit krooni, teeniti 7,3 miljonit krooni kahjumit

 

Osale arutelus

  • Väinu Rozental

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Tööstusuudiseid sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Statistika

Valdkonna töökuulutused

KLINKMANN EESTI AS otsib MÜÜGIJUHTI

Klinkmann Eesti AS

26. veebruar 2019

TECH SYSTEMS otsib PROJEKTEERIJA-KONSTRUKTORIT

Tech Systems OÜ

28. veebruar 2019

Teabevara