Premia kutsub investoreid appi laene tasuma

Premia Foods loodab börsiinvestoritelt hankida ligi veerand miljardit krooni. Kui kolmandik sellest rahast läheb Peterburis asuva tehase väljaostuks, siis teine sama suur osa kulub kõrge intressiga pangalaenude tagasimaksmiseks.

"Kolmandik läheb Venemaale. Kolmandikku kasutame selleks, et maksta tagasi kallimad lühiajalised laenud," sõnas ASi Premia Foods nõukogu esimees Indrek Kasela eilsel pressikonverentsil, kus ettevõtte esindajad aktsiate avalikku pakkumist tutvustasid.

Premia Foods plaanib investoritele müüa kuni 14,5 miljonit uut aktsiat, millega soovitakse ettevõttesse kaasata maksimaalselt kuni 235 miljonit krooni.

Venemaa loodepiirkonda läks Premia jäätist tootma kaks aastat tagasi, kui omandati Hladokombinat No 1 Peterburis.

Tehingu lõpetamiseks kulub nüüd 86 miljonit krooni ja sellega ostetakse tehingu finantseerijalt Bank Saint Petersburgilt jäätisetootmine välja.

Premia Foodsi intress küündib 13 protsendini
Investoritelt saadavast rahast suunatakse 90 miljonit krooni kõrge intressidega laenude tasumiseks. Nii näiteks läheb tagasimaksmisele Premia Foodsi suuromanikult, investeerimisfondilt Amber Trust võetud ligi 20 miljoni kroonini laen, millelt praegu tasutakse tervelt 13 protsendi suurust intressi.

Lühiajalised laenud on Premia juhtkonna kinnitusel seotud varasema laienemisega - enamikus on tegemist investeerimislaenuga, mida kasutati Saaristonmeren Kala Oy ostmiseks 2007. aasta algul, kuid mille tagasimaksmine on päevakorral praegu.

Lühiajaliste laenukohustuste vähendamisega loodab Premia jätta ka puhvri selleks, et vajadusel oleks võimalik kaasata lisaraha.

Ehkki Premia Foodsi aktsiaid saab märkida kõigest järgmise neljapäevani ja ettevõtte peaks börsil olema juba 5. mail, ei nimeta Kasela seda kiirustamiseks.

"Inimestel on piisavalt tutvumiseks aega," kinnitas Kasela ja selgitas, et mulje ettevõtte börsile viimisega kiirustamisest pole õige.

Premia andmete analüüs alles käib
Analüüsimeeskonnad just praegu ettevõttega tutvuvad ja seetõttu oli eile pangamajast või fondijuhtidelt korralikku kommentaari saada üsna keeruline.

Näiteks vastas LHV pressiesindaja Andres Kask, et nende analüütikud on Premia Foodsi ette võtnud küll, kuid vastata oskavad alles teisipäeval ehk kaks päeva enne emissiooni lõppu.

"Seda infot on jube palju - ise me seadsime tähtaja, et järgmisel kolmapäeval on analüüs valmis. Esmapilgul tundub päris huvitav, ma ütleks, et hinnatase on mõistlik," ütles varahaldusfirma TI Eften juht Kristjan Lepik.

Lepiku sõnul on Premia ettevõttena nii strateegia, juhtkonna kui ka omanike poolest tugev. "See on pluss, et teised on ka investorid, nagu näiteks Amber - nende huvi ei ole midagi muud kui väärtust kasvatada," lisas Lepik.

Juhtkonda tõstis esile ka Swedbanki analüütik Pavel Lupandin.

"Me näeme, et Premia Foods on turuliider või jagamas teist kohta oma turgudel ja ettevõttel on mitu tuntud kaubamärki," lisas ta.

Esmapilgul tundub päris huvitav, ma ütleks, et hinnatase on mõistlik.
Kristjan Lepik, varahaldusfirma TI Eften juht Kohalikest suurinvestoritest näitavad Premia aktsiate märkimises osalemise vastu huvi üles näiteks SEB fondid. Fondivalitseja SEB Varahalduse juhatuse liige Sven Kunsing sõnas, et uute emissioonide vastu tunnevad nad ikka huvi.

ERGO Funds teeb osalemisotsuse aga alles 29. aprillil, märkis fondihaldusfirma juhatuse liige Ege Metsandi.

Kasela tühjalt kohalt ei hüppa
"Ütleme nii, et ega me tühja koha pealt hüppama ei hakka," sõnas Kasela vastuseks küsimusele, kas emissioon märgitakse täis. Samas tunnistasid ettevõtte juhid, et see, kas kõik lõplikult korda läheb, selgub alles märkimise viimasel päeval ehk nädala pärast.

50 miljonit jääb huvitavaid plaane ootama
Kogu investoritelt korjatavat raha Premia siiski ära planeerinud veel ei ole ja 50 miljonit krooni lubab ettevõte panna tallele edasiseks laienemiseks. "Selge on see, et me ei istu selle reservi otsas aastaid, see on loomulik," sõnas Kasela.

Konkreetselt ettevõtte juhid midagi aga ütlema ei soostunud, sest plaanid pole selged. Kui oleks selged, oleks need prospektis, kinnitas Kasela.

Premia Foodsi juht Kuldar Leis selgitas, et nende huvi jääb Balti, Soome, Rootsi ja Loode-Venemaa piirkonda ehk sinna, kus juba praegu tegutsetakse.

"Me ei saa öelda konkreetselt, mida ja kus me juurde võiksime osta," lisas ta.

mis on mis
Premia Foods
*Toiduettevõtete grupp, mis tegeleb jäätise tootmise ja turustamisega, kala kasvatamise, tootmise ja turustamisega ning sügavkülmutatud toodete turustamisega Baltimaades, Skandinaavias ja Loode-Venemaal.
*Suuromanik
Investeerimisfondile Amber Trust II S.C.A.-le ja Amber Trust S.C.A.-le kuulub praegu 76,1% Premia Foodsi aktsiatest ning pärast börsiletulekut orienteeruvalt 52,5%.
*2009. aasta
käive 1075 miljonit krooni
tegevuskasum 39,4 miljonit krooni
puhaskasum 10 miljonit krooni

taust: Emissiooni kaasatakse maksmiselt 235 miljonit krooni, sellest:
Hladokombinat No 1 ostutehingu lõpuleviimine 86 miljonit krooni
vahefinantseerimise tagastamine 56 miljonit krooni
lühiajaliste laenude tagastamine 34 miljonit krooni
IPOga seotud kulud 8 miljonit krooni
reserv edasiseks laienemiseks 50 miljonit krooni
Allikas: Premia Foods

 

Osale arutelus

  • Hannes Sarv

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Tööstusuudiseid sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Statistika

Valdkonna töökuulutused

TECH SYSTEMS otsib PROJEKTEERIJA-KONSTRUKTORIT

Tech Systems OÜ

28. veebruar 2019

RECTICEL otsib QHSE INSENERI

Tammiste Personalibüroo OÜ

21. veebruar 2019

KLINKMANN EESTI AS otsib MÜÜGIJUHTI

Klinkmann Eesti AS

26. veebruar 2019

Teabevara