Soome andis loa kahe uue reaktori ehitamiseks

Soome valitsus andis eile loa kahe uue tuumareaktori ehitamiseks – Fortumi esitatud kolmas taotlus lükati aga tagasi.

Loa said Teollisuuden Voima OY ja Fennovoima OY, ütles Soome peaminister Matti Vanhanen eile pärast seda, kui valitsus oli energiapaketis kokkuleppele jõudnud, vahendas agentuur Bloomberg.

Soome on Euroopa Liidus suurim energiatarbija elaniku kohta ning vajab lisavõimsusi, et vähendada sõltuvust Venemaast ning asendada söeküttel jaamad.

„Otsus tagab Soome tööstusele elektrienergia mõistliku hinnaga,“ ütles Soome rahandusminister Jyrki Katainen. „Sellega katab Soome oma elektrienergiavajaduse 100%-liselt ise.“

Otsus ühitab Soome valitsuskoalitsiooni kahe suurima partei nägemused – peaminister Vanhaneni Keskerakond on rõhutanud taastuvenergia arendamise vajadust ning toetanud sellele lisaks 1-2 uue reaktori ehitamist, Kataineni Koonderakond on pooldanud kolme uue tuumareaktori ehitamist.

Sel nädalal leppis Soome valitsus kokku ka ulatusliku tugipaketi taastuvenergia arendamiseks.

Fennovoima, mis koondab Saksa energiahiiu E.ON ja veel 63 firmat, toob turule uue konkurendi. Lisaks võis Fennovoima loataotlust soosida asjaolu, et uus reaktor asuks Põhja-Soomes, kus see looks uusi töökohti ka riigi hõredalt asustatud alal.

TVO ehitab praegu Olkiluotos koos Prantsuse Arevaga Soome viiendat reaktorit. Ehitus on algsest graafikust maas ning 3 miljardi euro suurusele alghinnale lisaks on Areva ülekulude katteks eraldanud 2,3 miljardit eurot.

Üks põhjuseid, miks Fortum loast ilma jäi, on asjaolu, et Fortum on osanik ka TVO reaktoriprojektis, ütles Soome majandusminister Mauri Pekkarinen.

„Meil on vaja uusi tegijaid Põhjala energiaturule, kuna konkurentsi on liiga vähe,“ ütles Pekkarinen. „See turg ei ole piisavalt läbipaistev, kuna operaatoreid on liiga vähe.“

Fortum, kus 51%ga on osanik Soome riik, taotles luba kahe reaktori asendamiseks, mille käitusaeg saab otsa vastavalt 2027. ja 2030. aastal.

„Fortum analüüsib ka teisi investeerimisvõimalusi,“ ütles firma tegevjuht Tapio Kuula. „Meiega on mitmete erinevate projektide osas välismaalt ühendust võetud.“

Soomlaste energiatarbimine elaniku kohta on suurim Euroopa Liidus, ületades Saksamaa sama näitaja enam kui kahekordselt.

Soome nelja praegu töös oleva tuumareaktori koguvõimsus on 2700 MW. Valmiva Olkiluoto-3 reaktori võimsuseks on 1600 MW. Uute reaktoritega lisanduks 2500 MW – 4300 MW.

TVO-l ja Fortumil on välja valitud kohad ka tuumajäätmete käitlemiseks. Fennovoimal seda lahendust praegu veel pole.

2009. aastal tootsid Soome reaktorid kolmandiku riigi elektrienergiast. Hüdroenergia osa oli 18%. Ülejäänu moodustas import.

Venemaalt ostetud elektrienergia maksis Soomele mullu 365 miljonit eurot, moodustades 3/4 kogu importenergiast. See vastab 15%le Soome elektritarbest.

Nüüd peab Soome valitsus esitama ettepaneku uute reaktorite ehitamiseks ka Soome parlamendile.


 

Osale arutelus

  • Sirje Rank

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Tööstusuudiseid sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Statistika

Valdkonna töökuulutused

RECTICEL otsib QHSE INSENERI

Tammiste Personalibüroo OÜ

21. veebruar 2019

KLINKMANN EESTI AS otsib MÜÜGIJUHTI

Klinkmann Eesti AS

26. veebruar 2019

TECH SYSTEMS otsib PROJEKTEERIJA-KONSTRUKTORIT

Tech Systems OÜ

28. veebruar 2019

Teabevara